| marius_8727 a întrebat:

Buna TPU! Sunt inca la liceu, dar de ceva vreme incepe sa ma pasioneze medicina.
Doresc sa aflu ce parere aveti despre aceasta facultate, daca se merita sa inveti 6 ani + rezidentiat ( 3 - 7 ani )?
Si inca ceva, cat timp sunt rezident, sunt platit?
Dau funda! Multumesc! happy

Răspuns Câştigător
| AdelinaC a răspuns:

Buna si eu vreau sa dau la medicina...as avea ceva de adaugat fata de cel care ti-a raspuns mai devreme.Si eu cunosc o persoana care e la ora actuala medic si nicio clipa nu m-a descurajat sa dau la medicina, chiar mi-a spus ca daca faci facultatea asta din pasiune vei avea destule satisfactii cand vei fi medic(nu de natura materiala dar totusi...).Eu zic ca se merita si nu te gandi numai la salariul din timpul rezidentiatului(pentru ca da, vei fi platit in jur de 10 milioane lei vechi) pentru ca sunt atatea ciubucuri pe care le vei primi+ca in timpul facultatii poti sa dai meditatii la bio/chimie si iata cum poti face bani, iti trebuie doar putina ambitie.

1 răspuns:
| ThePunisher a răspuns:

E o facultate grea. Eu insumi nu sunt student la medicina, dar cunosc pe cineva care e acolo si e foarte greu. Este foarte multa materie care trebuie asimilata intr-un timp foarte scurt. Ai de invatat mult pentru examene, iar in cazul in care nu esti la buget, te costa cam 60 de milioane de lei vechi taxa anuala de scolarizare. Din cate stiu eu, in timpul rezidentiatului esti platit cu salariul minim pe economie in Romania, dar ai sansa sa mergi la rezidentiat in tari ca Germania, Franta sau Marea Britanie, unde vei fi mai bine platit probabil. Ca sa intri la medicina, trebuie sa stii biologie, fizica si chimie ca lumea pentru admitere. Nu trebuie sa fii descurajat de informatiile pe care ti le-am dat, dar am vrut sa fiu obiectiv si sa iti spun ca nu e o facultate usoara, de fapt e printre cele mai grele de la noi, daca mergi la stat. Succes in continuare!