| maria225 a întrebat:

As vrea sa stiu care este diferenta intre un medic stagiar si unul rezident. Dupa ce termini cei 6 ani de facultate ca ce lucrezi stagiar sau rezident? Esti platit daca lucrezi ca medic stagiar sau rezident? Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Medicul stagiar este cel care face anul de practica, dupa terminarea facultatii si inainte de sustinerea examenului de rezidentiat iar rezidentul este cel care a sustinut si reusit la examenul de rezidentiat. Da, esti platit, doar ca salariile sunt mici. Numai bine!