| anonim_4396 a întrebat:

Cate arme nelelate am voie sa detin? Cate cu aer comprimat am voie? Ce se intampla daca intra cineva la mine in casa si trag cu un pistol cu aer comprimat cu bile de otel?

Răspuns Câştigător
| RoyalLuxury a răspuns:

Pai este infractiune la regimul armelor si munitiei.
Armele neletale necesita autorizatie de la politie. Daca te referi la pistoale airsoft, acest tip de arma se poate utiliza fara a avea nevoie de autorizatie dar nu ai voie sa il modifici pentru a trage cu bile de otel. Legea privind detinerea si utilizarea armelor neletale este pe internet si sunt cateva principii de folosire si de pastrare.