| ALM2000RO a întrebat:

Câte feluri de ingineri există? Unde pot găsi o listă sau un nomenclator cu toate specializările de ingineri?
Există undeva un nomenclator oficial cu toate profesiile existente în România? Aș fi curios câte profesii există, cum sunt acestea clasificate și ce instituție a statului ține o astfel de evidență!
Mulțumesc! happy

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cauta Clasificarea Ocupatiilor din Romania (COR) si o sa gasesti.

4 răspunsuri:
| Bogatu_Valentin_1968 a răspuns:

Exista atatea feluri de ingineri cate facultati sunt in Politehnica si inca vreo 2 sau 3 feluri pe langa acestia (care ies de la Matematica IT, Fizica Tehnologica si Agronomie). Stiu pentru ca sunt inginer fizician, am absolvit 5 ani Fizica Tehnologica.
Nu stiu toate facultatile din politehnica insa iti pot enumera cativa dintre acesti ingineri:
Inginer constructii civile (facultatea de contructii), inginer de transporturi (facultatea de transporturi), inginer metalurg (metalurgie), inginer chimist (facultatea de chimie industriala din politehnica), inginer electronist (facultatea de electronica), inginer automatist (automatica si calculatoare), inginer aeronave (facultatea de aeronave), inginer electrotehnica (facultatea de electrotehnica), inginer TCM-ist (tehnologia constructiilor de masini) etc. Ar mai fi inginerul agronom si probabil inca vreo 2 sau 3.

In total Romania are vreo 30 000 de medici si vreo 50 000-70 000 de ingineri din politehnica. In acesti oameni sta puterea Romaniei.

Răspuns utilizator avertizat
| Bogatu_Valentin_1968 a răspuns (pentru KronstadtRevival):

Sa te vad cand cineva iti va vorbi pe Chinezeste si tu nu vei intelege nimic din ce-ti spune, pentru ca ai o meserie de baza. China este a 2a mare economie din lume dupa SUA

Răspuns utilizator avertizat