| ALM2000RO a întrebat:

1. Ce instituție a statului român are evidența tuturor ONG-urilor, fundațiilor etc. (a oricărei forme de asociere) care activează pe teritoriul României?
2. Ce alte forme de asociere există pe lângă ONG-uri și fundații și cum sunt definite acestea din punct de vedere juridic?
3. Asociațiile de proprietari (locuitorii din blocuri) sunt exclusiv în evidența Primăriilor? Cum funcționează acestea? Au un statut aprobat de membrii ei sau funcționează în baza vreunei legi sau a unei HCL (hotărâre de consiliu local)? Plata administratorului și a președintelui de asociație este prevăzută în statut / ROF (regulament de organizare și funcționare) sau se face prin libera înțelegere dintre membrii asociației de locatari și persoana desemnată de ei să ocupe poziția respectivă?
4. Care este definiția juridică a composesoratelor? Dar a GAL-urilor (grupurile de acțiune locală)? Ce instituție le monitorizează activitatea și le ține în evidență (mă gândesc că evidența e la nivelul fiecărui județ, dar sunt curios dacă Consiliile Județene au vreun rol în a le ține evidența și în a le monitoriza sau dacă e vorba de alte instituții cu atribuțiile acestea)?
Mulțumesc! happy

Răspuns Câştigător
5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Din intrebari se pare ca este o tema si nu sunt de acord cu temele pe TPU.
De altfel gasesti toate raspunsurile pe internet la o minima cautare si daca chiar esti interesat cauta-le.

| ALM2000RO explică (pentru Ioandelasal):

Nu este nicio temă, am notat întrebările doar ca să fie mai ușor de răspuns la ele, să se poată răspunde mai structurat (fiind mai vizibile întrebările).
Am 23 de ani, nu mai sunt nici elev și nici student, deci nu am niciun interes direct să întreb, pur și simplu întrebam de curiozitate.
Pot căuta și pe internet, dar cum am aflat că sunteți jurist, mă gândeam că îmi puteți explica mai bine, mai pe înțelesul meu (facultatea pe care am terminat-o neavând nimic în comun cu dreptul și deci cu noțiunile juridice). big grin happy

| Ioandelasal a răspuns (pentru ALM2000RO):

Nu trebuie sa fii jurist ca sa afli de pe internet, daca esti atat de curios.
Te costa cateva secumde pentru fiecare cautare si apoi afli despre ce este vorba.
Daca as vrea sa-ti raspund ar trebui sa scriu cateva pagini si nu am rabdarea s-o fac.

| ALM2000RO explică (pentru Ioandelasal):

Bine, mulțumesc, o să caut pe internet.

| gabicoo a răspuns:

Userul @ioandelasal e jurist de meserie! Așteaptă răspunsul lui! Este singurul de aici care are genul ăsta de cunoștințe!