| Thecurious a întrebat:

Va salut cu respect, care credeti ca sunt profesiile, existente astazi, care vor deveni inutile societatii in viitor?
Citisem, undeva, ca ocupatia de actor de cinema nu va mai exista peste 50 de ani, din cauza animatiilor care vor ajunge la un nivel de dezvoltare foarte ridicat, actorii fiind nevoiti sa lucreze doar in teatre.

7 răspunsuri:
| Raven a răspuns:

Într-o povestire SF de William Gibson, actorii aveau camere miniaturale de vederi băgate în ochi și astfel puteau filma în fiecare secundă din orice unghi, fără să mai fie nevoie de cameramani, așa că mai degrabă aș trece cameramanii pe lista meseriilor extincte laughing
Pe de altă parte, am citit undeva că, în condițiile actuale, dacă nimic nu se schimbă, omenirea mai are cam 100 de ani de trăit deci...
Fără glumă, ocupația de vânzător de bilete e posibil să devină inutilă, automatele pot vinde bilete la fel de bine, în unele locuri chiar se întâmplă asta.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Un actor transmite e-moții de o manieră în care o animație nu o poate face. De aceea actorul va deveni anima-tor, de la anima care este sufletul.
Sunt autoturisme făcute la bandă, și autoturisme făcute manual, proiectate exact după corpuș viitorului propietar, care costă un milion bucata.
Este pâine frământată cu malaxorul și pâine frământată cu mâna la Paris, congelată trimisă cu avionul și coaptă la New York.
Sunt poezii făcute cu calculatorul și poezii vii făcute de cineva care trăiește acele sentimente.
Așa că, nu meseriile care vo dispărea sunt interesante ci cele noi care vor apare după ce roboții vor prelua activitățile care se pot face mecanic, repetitiv și cu o precizie mai mare de către o mașină, și mulți foarte mulți vor fi eliberați pentru creație.
Așa că o meserie nouă va apare, cea de creator, pe diverse domenii. Și creația se va învăța la școală din clasa 1-a așa cum se învață azi cititul.

| Thecurious explică (pentru sadrian46):

Creativitatea este cuvantul cheie in educatia individului.
Multumesc mult pentru raspunsul detaliat.

| Steregoi a răspuns:

Omul de nestiinta ateu.

| Dandinelle a răspuns:

Https://jurnalspiritual.eu/......de-romani/

am putea crede ca dispar dar in acelasi timp lumea se indreapta si spre lucruri unicate. De exemplu eu in timpul liber fac bijuterii, cunosc oameni care au cumparat coliere doar pentru ca au fost cu un model unic dar si oameni care au critizat ca nu am facut ceva " in trend" sau "la fel ca..."
In acelasi timp gusturile nu se discuta.

O parte din meseriile care nu se mai folosesc sunt cele care sunt inlocuite complet de masini de ceva timp iar tehnologia a avansat.
https://www.agerpres.ro/......r-16-20-32

| pagliaci a răspuns:

Industria cinematografica e mult prea mare ca sa dispara. Teatrul e deja pe cale de disparitie.

| jorjet68 a răspuns:

Meseriile nu dispar, ci doar meseriasii