| Dianne18 a întrebat:

Ce absolventi de facultate din Romania sunt cautati in strainatate: mai ales in Europa ma refer?

7 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Cel mai mult in IT.

| OoBunnyoO a răspuns:

Nu prea sunt, pentru ca facultatile noastre se afla la un nivel destul de jos, in comparatie cu facultatile din alte tari.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu sunt neaparat cautati, dar cam oricine isi poate gasi de munca daca ai rezultate exceptionale. Cel putin in Bucuresti mai toate facultatile au programe in care studentii pleaca prin afara la schimburi de experienta si uneori chiar primesc oferte de munca de acolo!

Dar daca as alege niste domenii, ar fi Medicina, Constructiile facute intr-o limba straina precum Engleza sau Franceza, Drept, si relatii internationale.

O zi placuta!

| emilitalia a răspuns:

IT si medicina.

| Dianne18 explică (pentru emilitalia):

Iti multumesc pentru raspunsul tau-asa banuiam sa fie si eu. Ai putea sa-mi dai niste detalii/ exemple in plus, mai edificatoare?

| emilitalia a răspuns (pentru Dianne18):

Detalii despre IT si medicina sincer nu stiu ce anume as putea spune in afara de faptul ca absolvenrii nostri de IT sunt printre cei mai buni din lume si ca atare si foarte cautati iar despre cei de la medicina sunt edificatoare cererile de la toate targurile de munca ce au loc pentru medicii nostri iar exemple in plus chiar nu gasesc in momentul de fata. Eu daca ar fi sa aleg as opta pentru una din cele enumerate mai sus. DAR...asta inseamna ca si respectivul care a absolvit o asemenea facultate sa fi chiar foarte bun si nu sa termine facultatea pe banii lui babacu iar pe urma sa spuna ca profilul respectiv nu este bun de nimic in cazul in care da gres la o eventuala angajare.

| geotechnical a răspuns:

Ingineria este cautata din ce in ce mai mult, se cauta specialisti pe partea de inginerie civila (infrastructuri, suprastructuri) inginerie electrica, mecanica, eletrotehnica etc