| aannddrreeaa a întrebat:

Ce activitati mi-ar putea imbunatati dosarul pentru facultate si un CV pentru un loc de munca?

Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

Voluntariat, participare pe la activitati cu caracter social sau stiintific (sesiuni de comunicare, olimpiade etc.), articole publicate (oriunde, revista scolii e buna), participare la revista scolii si tot felul de alte activitati in scoala, inclusiv cu caracter sportiv. in cv-ul de angajare e bine sa ai si ceva experienta "platita" sa zic asa, adica un loc de munca, pe domeniul pe care vrei sa te angajezi sau pe orice alt domeniu, poate fi si part-time, colaborare etc, sa fie o activitate intr-un cadru organizat economic si platit (sa stii sa te porti intr-un colectiv de munca). angajatorii pun mult accent pe spiritul de echipa, deci aici intra si activitatile sportive, si chestia cu voluntariatul, dar si pe capacitatea de a lucra singur, fara supervizare, pe capacitatea de a lucra in conditii de stres si pe capacitatea de a face mai multe lucruri deodata (multitasking). in acelasi timp, e bine sa ai macar o activitate constanta cumva, adica sa nu faci milioane de chestii de scurta durata, ca poate parea ca nu esti consecventa. acum ca activitati efectiv vezi si tu in functie de ce-ti place sa faci, de ce te pricepi si are cat de cat legatura cu profesia pe care vrei sa o faci in viitor. succes!

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Exista in Romania facultati la care se intra pe baza de interviu de ai nevoie de activitati extra? Pentru CV e buna orice activitate voluntara, orice participare la cursuri de pregatire sau la diverse proiecte.

Răspuns utilizator avertizat
| a34123 a răspuns:

Buna, Andreea. Sunt multe oportunitati de voluntariat in care te poti implica. Se lucreaza la un proiect de lege in care orele de voluntariat sa fie luate ca si ore de experienta profesionala. Pe langa voluntariat, exista si traininguri pentru dezvoltare personala, de unde iti poate iesi si o diploma.

| aannddrreeaa explică (pentru a34123):

Trainingurile de dezvoltare personala se pot face ''la distanta''?

| a34123 a răspuns (pentru aannddrreeaa):

Din cate stiu eu, nu... De obicei sunt sesiuni de cate 6-8 ore de educatie non-formala ( discutii si alte chestii de genul ), deci probabil ca nu. Insa si la voluntariat, la un anumit numar de ore se primeste diploma, iar daca nu, poti cere o recomandare ( pe care o vei primi doar daca esti implicata asa cum trebuie )

| a34123 a răspuns:

Salutare, Andreea. Acum sunt o multime de oportunitati de voluntariat. Voluntariatul da bine la Cv si te ajuta sa te dezvolti afectiv. Iar mai nou, se lucreaza la un proiect de lege in care orele de voluntariat sa fie luate ca si ore de experienta profesionala. Pe langa asta, sunt traininguri de dezvoltare personala, de unde poti primi si diplome pe care sa le atasezi la dosarul tau.

| gflorin a răspuns:

Poti sa incerci sa iti dai si cateva certificari. Poate gasesti aici http://ascendis.ro/certificari ceva sa iti placa si sa te ajute mai incolo