| RubikSD a întrebat:

Ce ar trebui sa fac si pe ce ar trebui sa ma axez (ca materii la scoala) pentru a deveni arhitect?

8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Matematică, desen.
Succes!
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In principal desen, matematica, fizica, chimie uneori si informatica.

| robijam a răspuns:

Matematica, Fizica si Desen.

| PisicutzaCenusie a răspuns:

Eu spun TEHNOLOGIE.pa!

| Goooogle a răspuns:

In generala nu ai pe ce sa te axezi, desen se face foarte putin, daca vrei sa devii arhitect poti urma un liceu de profil precum I.N.Socolescu,acolo o sa faci desen tehnic si toate cele, nu-s tiu exact ce se face pe acolo dar am prieteni care sunt acolo, am chiar o vecina care este acolo, am dot cu ea in generala in aceeasi clasa iar profilurile noastre sunt total diferite.Deci in generala nu rpea ai pe ce sa iti focalizezi atentia, doar sa treci cu bine si sa intri la liceu de profil.

| BigCode a răspuns:

Pentru a deveni arhitect trebuie cunostinte din mai multe domenii:
Matematica (geometrie in principal, algebra si trigonometrie);
Fizica;
Chimie (nu sunt sigur in ce masura dar nu strica sa cunosti notiuni despre diverse materiale);
Tot ceinseamna desen, arte plastice, educatie vizuala (sau cum i-o mai zice);
Iti pot recomanda Google Sketck-UP este un program de modelare 3d gratuit de la google in care poti creea modele 3d (de la un cub pana la un stadion olimpic )
Poti sa incerci sa te familiarizezi cu AutoCAD?
Si ultimele dar nu cele din urma iti trebuie cunostinte in domeniul TIC (nu informatica).
Succes!

| dilymack300 a răspuns (pentru BigCode):

Tot ceea ce a scris BigCode la care mai poti adauga si programul special pentru arhitectura : Archicad.
http://www.consoft.ro/archicad/info/

| crisspups a răspuns:

Desigur ca pe geometrie, desenul liniar, fizica.happy