| Fjor a întrebat:

Ce avantaje ai ca militar(subofiter) in ziua de azi? Merita sa ai o cariera militara?

Răspuns Câştigător
| Bogatu_Valentin_1968 a răspuns:

Eu am lucrat in armata ca inginer de sistem in 2000 vreo 5 luni de zile si imi pare rau si acum ca am plecat de acolo. Ai destul de multe avantaje ca militar, stiu un singur avantaj bine: ca politia nu are voie sa-si bata joc de tine. Si sa stii ca avantajul este foarte mare.

Insa am si o banuiala: razboiul din Ucraina se va intinde si peste vestul europei peste vreo 7 ani (in 2030 vremea va fi din nou foarte rece ca in 2021 cand a inbucnit razboiul).

Eu m-as reangaja in Armata Romana daca as putea. happy

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, merita!
Contractul este de 5 ani si se reinoieste tot timpul, avand beneficii foarte mari: salariu bun, ajutor la plata chiriei, bonuri de masa samd.

| Ciprian09 a răspuns (pentru Violleta2022):

Primul contract e de 4 ani, apoi se face din 2 în 2 sau din 4/4.chiria e 375 lei dacă o incadrezi, bonuri de masa nu exista, salariul pleacă de la apr. 2500 lei, 1054 lei este norma de hrana.

| Yuoia a răspuns:

In afara de decontarea chiriei in timp ce tu stai in propria casa (dar pe numele mamei)?
In afara de plata utilitatilor?
In afara de medicamente si concedii gratuite?
In afara de mersul la sala (unitatii) ca mai dati jos burtile de la atata stat degeaba?
In afara de banii de hrana si haine?
In afara de...
Ca sa nu mai vorbim de salarii, sporuri si alt "maruntis" ca venituri.
Eu zic ca nu merita. Prea mult bine, pentru nimic la schimb.

| Ciprian09 a răspuns (pentru Yuoia):

Nu decontează chiria în situația data de tine, plata utilităților ți o faci singur, medicamente ft puține la decont, concediul este de 1450 lei la decont, la sala se merge unde exista facilitatea asta, bani de haine se dau doar la Sof și mai sus, salariul aprox. 3500 lei, cu tot cu norma de hrana..hai noroc, și dacă este asa de bine, va așteptăm în sistem cu bratele deschise laughing

| StoicAnalysis a răspuns:

Nu merita sa te sclavagesti superiorilor și sa-și bată aia joc de tine pe 3500 net. Banii ăștia ii faci ca angajat la lidl

| umbrax a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Vezi ca au salariu mai mare de 3500... ce tot zici acolo?

| StoicAnalysis a răspuns (pentru umbrax):

Lasa ca am auzit si eu de la mai multi cum ca iau undeva la 6000-8000 de lei net si eu ca prostul chiar credeam laughing). Nu iei banii astia ca subofiter nici daca pupi in fund boss-ul suprem. Ceea ce am auzit noi referitor la aceste sume, sunt in total cu tot cu sporuri, bonusuri in perioade de craciun si de paste. In rest, un subofiter in armata ia la inceput undeva la 3500 in mana. Cunosc doua persoane care mi-au spus adevarul de fapt. Persoane ce au fost in armata ca subofiteri.

| umbrax a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Nu stiu ce asa zise cunostinte ai avut tu de ti au dat asa informatii dar am in familie, unchi si verisori care chiar sunt in armata si si au inceput cariera ca subofiteri... Salariu de inceput pe care il aveau atunci la inceput ajungea la suta de milioane si asta fara sporuri, bonusuri de sarbatori si altele

| StoicAnalysis a răspuns (pentru umbrax):

E imposibil sa iei atat la inceput ca subofiter laughing) Nici un ofiter nu ia atat la inceput. Eu cred ca unchii si verisorii tai te-au cam mintit sad. Daca luai atat, iti dai seama ce puhoi de oameni se bagau la armata? laughing)

| StoicAnalysis a răspuns (pentru umbrax):

Daca nu ma crezi nici acum, atunci de ce pe site-ul de la mapn au lista asta? : https://www.mapn.ro/buget/2022/venituri_aprilie.pdf

| Ciprian09 a răspuns (pentru umbrax):

În care univers sunt baietii aia în MapN?
Eu sunt activ de prea mulți ani poate, vrei sa ți dau sumele reale pe câte le iau Sgp/SoF/Of?
Dacă nu ești 100% convins, îți dau niște fluturașe de salariu, poate te convin mai rapidlaughing))

| Ciprian09 a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Funcții cu comanda și funcții fără comanda! Salarizarea reala pleacă în fluturaș de la minimul pe care îl vezi în lista, la program normal, cum scrie și mai jos în tabel! Funcțiile de comanda le au OFS la banii aia de peste 10.000 lei!