| HTH a întrebat:

Ce e mai indicat (pentru un student in an terminal, domeniul electric), aplicarea la o firma relativ mica (50-100 de angajati) sau o multinationala (unde salariul este mare, dar nu e nimeni interesat sa te ajute sa progresezi)?

5 răspunsuri:
| Ara997 a răspuns:

Doamne. uite un om fericit, are de unde alege.
100 de angajati nu e firma mica. e destul de stabila pe piata.
multinationala exploateaza ( a nu se intelege ca firma mica te ajuta sa progresezi pentru tine si nu pentru ea)
deci peste tot ai dea face cu oameni, conteaza ce apreciezi mai mult : cariera sau persoana ta ( o firma mica mai sensibila la chestiuni de corason, familie etc)
orice alegere ai face este buna.
o firma mare da bine la cv, o firma mica iti asigura mai mult confort emotional. si mai putin financiar.
vezi ce este mai important pentru tine.

| HTH explică (pentru Ara997):

Nu sunt fericit. E o aparenta, nu te lasa inselat laughing
Ideea e ca la firmele mici "inveti meserie", pe cand multinationalele te limiteaza profesional. Adica dupa 3 ani (de exemplu) la o multinationala, stii sa faci perfect un lucru si atat.
Imi vine greu sa ma decid, ca nu stiu ce vreau. Adica vreau de toate: si bani si o panta ascendenta a cunostintelor big grin. Si nu ma pot angaja la amandoua. de-asta am zis sa intreb pe aici, poate ma sfatuieste cineva. Iti multumesc pentru raspunsul tau! Chiar multumesc.
P.S: apreciez mai mult persoana mea, dar gandesc putin si in perspectiva. Pe de-o parte, nu vreau sa ma trezesc dupa niste ani, ca nu stiu sa fac "decat un lucru" (vezi cazul Nokia). Pe de alta parte, nici nu vreau sa fiu sarac, ca am fost destul laughing)

| minrest a răspuns (pentru Ara997):

Stii sigur ca multinationalele exploateaza in masura cat de mica in plus fata de orice alt tip de companii? Nu strica cred putina responsabilitate. Multinationalele au multi dusmani oricum, si chiar la conducerea statului.

| Ara997 a răspuns (pentru minrest):

Stiu sigur ca_capitalismul are componenta asta : exploatarea omului de catre om bine dezvolatat si legiferata. nu ca in comunism n-ar exista. doar ca e mushamalizata in ideologie.
deci notiunea de exploatare este cat se poate de reala. la intrebarea ta pot sa raspund "de la caz la caz". depinde de politica firmei dar politica se face cu oameni, intelegi cred, exista si bulling peste.
tot. multinationalele au lobby puternic in politic cand nu-l mai pot face atunci se cheama ca au dusmani. cam asta e.
o zi buna

| HTH explică:

Va multumesc pentru idei, dar totusi, intrebarea era "ce e mai indicat?" big grin