| Frank51 a întrebat:

Pentru a infiinta o firma intr-un alt domeniu decat cel pe care il am eu ce trebuie sa fac? O sa prestez servicii cu angajati calificati pe domeniul firmei, practic eu pot fi doar administrator.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este obligatoriu ca patronul firmei sa aiba studii in domeniul de activitate, de altfel poate sa nici nu aiba studii, tot ce trebuie este sa aiba bani pentru infiintare, sa stie scrie, citi si ceva aritmetica, pentru restul trebuie sa aiba fler in angajarea oamenilor potriviti.

| zilog a răspuns:

Teoretic da
Practic tu faci un contract la notar cu omul respectiv cu diploma ca se vrea sa fie sclav la tine pe plantație
Cu o copie legalizata a diplomei acelui om de la
Arts
Te duci la registrul vomertului si spui ca vrei sa faci firma cu codurile caen conform legii 333/2003

Aia o sa zica ca sa il angajezi 8 ore
Tu le promiti ca il angajezi

Apoi iti dau codurile caen

Ai omul si dai drumu la treaba

Practic tu nu ai boie sa montezi nimic cu mana ta

Dar in romamia merge

In alte tari puscaria scrie pe tine daca te prinde ca muncesti tu fara protectia muncii pentru domeniul respectiv fara cursuri acreditari certificari si legitimatir diplome

Daca nu ai legitimatie ECS
Si cscs
Gata faci si tu 1 an de puscarie