| StefaniaM a întrebat:

Ce face, mai exact, un psiholog? In ce consta aceasta profesie?

7 răspunsuri:
| alexandrualind a răspuns:

Psihologul are rol de a ajuta oamenii la diverse comportamente rele si sa le transforme in bune.

| nopainkiller a răspuns:

Salut!
Psihologii vor avea permanent în atentie faptul ca orice persoana are dreptul sa-i fie apreciata valoarea înnascuta de fiinta umana si aceasta valoare nu este sporita sau diminuata de cultura, nationalitate, etnie, culoare sau rasa, religie, sex sau orientare sexuala, statut marital, abilitati fizice sau intelectuale, vârsta, statut socio-economic sau orice alta caracteristica personala, conditie sau statut.
Principalele resopnsabilitati:
Psihologii manifesta o maxima responsabilitate pentru starea de bine a oricarui individ, a familiei, grupului ori comunitatii fata de care îsi exercita rolul de psihologi.
1.Psihologii vor proteja si promova starea de bine evitand provocarea de daune clientilor, studentilor, participantilor la cercetare, colegilor de profesie si a celorlalti.
2.Psihologii vor respecta dreptul persoanei de a sista, fara nici o justificare, participarea sa la serviciul furnizat, în calitate de client, sau la activitati de cercetare stiintifica, în calitate de subiect.
3.Psihologii vor promova si facilita dezvoltarea stiintifica si profesionala a angajatilor, a celor supervizati, studentilor, participantilor la programe de formare profesionala etc.
Profesia de psiholog este una foarte frumoasa mai ales daca ai darul intelegrii si creativitatii!

| 2P a răspuns:

Pe baza insusirilor si natura umana, apeleaza la tiparele, reactiile si modul de gandire a omului si cauta motivul si cauza ce a generat o dereglare a psihcului si emotiilor persoanei, si cauta prin mijloace de manipulare psihica sa ne ajute sa trecem printr-un impas unde nu ii gasim o rezolvare. De cele mai multe ori rezolvarea este in noi, psihologul doar ne ajuta sa gasim care este acest lucru si il foloseste sa ne vindece, este un doctor al personalitatii noastre

| alexandrey a răspuns:

Nu spune prostii mereu, ci doar cand deschide gura

| amuitat a răspuns:

Atunci cand te simti instabil emotional, cand nu ai cu cine vorbi, daca vrei sa scapi de un viciu sau altele mergi la psiholog.
Sa nu confunzi psihologul cu psihiatrul, la psiholog mergi daca nu ai cu cine vorbi, iar la psihiatru mergi daca esti instabil psihic( daca esti nebun, mai pe romaneste).

| KoA a răspuns:

Pshiologul este o persoana cu o pregatire temeinica, la nivel universitar, in intelegerea comportamentului, emotiilor si gandirii umane. Acesta poate interveni la nivelul acestor componente in functie de specializarea sa, la nivel individual, de grup, organizational si social.

| Matei_Alexandru_1995 a răspuns:

1.Un psiholog testeaza pacientul prin intrebari, bareme si diferite desene, pete de culori etc.( exista diferite specializari)

2. Il "trateaza"