| irinuca_6056 a întrebat:

Ce face un inginer proiectant, mai concret? Unde poate sa lucreze?

7 răspunsuri:
| Flaviucu a răspuns:

Proiectantul Inginer in Constructii se ocupa in principal cu:
- (treapta I - Proiectant Inginer Constructii Stagiar - DEBUTANT) stabilirea sarcinilor de incarcare a structurilor, efectuarea calculelor statice si dinamice, conceptia structurii de rezistenta,
- (treapta II - Proiectant Inginer Constructii Independent - CONFIRMAT) intocmirea caietelor de sarcini, structurarea si organizarea proiectului, intocmirea planurilor tehnologice de executie, montaj si a graficelor de executie, dimensionarea sectiunilor, intocmirea masuratorilor si a cantitatilor de lucrari, verificarea si urmarirea executiei lucrarilor in santier,
- (treapta III - Proiectant Inginer Constructii - SENIOR - Sef de Proiect) conducerea procesului de proiectare, programarea lucrarilor de proiectare si executie, elaborarea de solutii economice, tehnice si tehnologice, verificarea, compararea si selectarea ofertelor, precum si intocmirea, verificarea si derularea contractelor de proiectare.

| Legiuitoarea a răspuns (pentru Flaviucu):

Bună.
Și sursa copierii unde este? Nu trebuie să arătăm că suntem cunoscători?
http://www.rubinian.com/produse_fise_de_post_cor.php?id=PRUFP0092
Pa, pa.

| Flaviucu a răspuns (pentru Legiuitoarea):

Sursa este de pe TPU, de ce sa o specific daca este de aici?

| Legiuitoarea a răspuns (pentru Flaviucu):

Bună.
Poftim?
Sursa este cea dată de mine. Și dacă este luată tot de pe TPU, dă calea de copy/paste!
Citește regulamentul site-ului: http://www.tpu.ro/intrebari-frecvente că văd că ai un elan după premiul concursului.
Își dau un sfat ca să ajungi în top, oferă răspunsuri de calitate și originale!
Succes!
Pa, pa.

| PotatoMustDie a răspuns:

Face schite pentru case. Cred ca castigi ceva din asta. CAD asa-i?

| irinuca_6056 explică (pentru PotatoMustDie):

Bine, si atunci care ii diferenta dintre un inginer proiectant si un arhitect. Si ca sa devii inginer proiectant ce facultate trebuie sa urmezi?

| geotechnical a răspuns (pentru irinuca_6056):

Facultatea de Constructii, acum depinde si de specializare, pentru ca sunt mai multe specializari in cadrul acestei facultatii )constructii civile industriale si agricole, cai ferate drumuri si poduri, inginerie urbana si dezvoltare regionala, hidrotehnica si amenajari hidro). Diferenta intre inginer constructor si arhitect, inginerul calculeaza elementele structurale de rezistenta si realizeaza calcul static, ...etc. pe cand arhitectul realizeaza fatadele, planurile arhitecturale ale cladirii, mai mult designul cladirii