| papuciirupti a întrebat:

Ce face un ofiter pompier?
Dar un ofiter jandarm?

Răspuns Apreciat de Editori
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ofiterul de pompieri coordoneaza activitatile acolo unde este. El poate fi pe teren, la incendii deosebite, la instructie sau la birou. Acelasi lucru il face si jandarmul doar ca munca lui are alte specificitati. Fiecare invata tactici de lucru, mod de interventie, situatii ce pot interveni si modul de rezolvare a acestora. Spre deosebire de subofiteri si gradati soldati care fac efectiv munca fizica.

| papuciirupti explică:

Deci ofiterul pompier nu este atat de expus pericolului precum un subofiter?
de la ofiter poti sa urci pe scara ierarhica?

| Salontanul a răspuns:

La ofiter sunt cateva trepte. Ei se impart in doua: ofiteri inferiori in grad si superiori in grad.
Ofiterii inferiori in grad (la baza ierarhiei ofiterilor) sunt: sublocotenent, locotenent si capitan.
Ofiterii superiori in grad sunt: maior, locotenent-colonel si colonel.
Apoi se poate trece in corpul generalilor: general de brigada, divizie, corp de armata si armata.
In mod exceptional, in caz de razboi, presedintele tarii poate acorda cel mai inalt grad de militar: maresalul. Cum arata gradele le vezi aici: http://forum.pompierii.info/subiect-grade-si-insemne-militare
Nu sunt acolo gradele de general dar alea sunt cu o stea mare, doua, trei si patru stele. La amiral nu stiu pentru ca nu mai sunt in armata. Acolo este o carte cu grade, uniforme si insemne militare. Fiind in pensie nu mai am acces la ea.

1 răspuns:
| Adriana571 a răspuns:

Muncesc