| anonim_4396 a întrebat:

Ce facultate ar fi buna si usoara, sa nu trebuiasca sa stau cu sute de carti langa mine, o facultate usoara cu un job acceptabil, ASE?

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Proasta metoda sa iti alegi cariera, dar tipic generatiei tinere. bani cat mai multi, munca cat mai putina nu?

Facultatea de informatica si si buna si usoara... trebuie doar sa fii pasionat de domeniu. Si nu stai cu nasul in nicio carte, doar in calculator

| NLS a răspuns:

Depinde ce intelegi prin job acceptabil.
Daca pentru tine asta presupune salariu net de 2800lei+, afla ca nu e posibil.
Am o amica ce e contabila, si ia 2600 net, insa are stres pe masura, si lucreaza din greu pentru acei bani.
Daca faci geografie, si ai norocul sa iti gasesti un post de ghid turistic, sau ghid la vreun obiectiv turistic important, poti face si mai mult, dar aceste posturi se castiga greu. Facultatea e insa usoara.

| ziftode a răspuns:

Teologie, daca esti loial bisericii poti sa fi cel mai incult

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am mai spus undeva, nu exista facultati usoare de la care sa iesi cu o meserie bine platita. Toti visati la sinecuri, dar nimeni nu te plateste daca faci o facultate cum vrei tu.