| SandraLove a întrebat:

Sunt o fata care acum termina clasa a 8-a si aspira la un liceu teoretic,de renume,la filologie bilingv engleza. Initial am avut alte planuri,dar vreau sa stiu, pentru. cei cu experienta, daca pot urma dupa filologie o facultate de medicina. As dori pareri despre ce ar trebui sa fac! sunt pe ultima suta de metrii si la stintele naturii n-as putea sa ma duc pentru. ca noi n-am prea facut fizico-chimie la scoala(chiar nu am facut). Multumesc anticipat!:X

Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

Chiar daca nu ai facut in scoala mare lucru mergi la un liceu de stiintele naturii. Poti sa vezi acolo cum e si daca te descurci si daca nu, te transferi pe urma la filo. Pregatire pentru admitere o sa faci oricum, si daca esti la stiintele naturii, pentru ca trebuie sa fii super-pregatita pentru a trece de examenul de admitere, candidatii sunt multi si bune pregatiti. Succes!

2 răspunsuri:
| Memecy a răspuns:

Daca vrei sa te pregatesti pentru medicina rezulta un singur lucru (adica 2 )
1. ai bani pentru ore (in partcular) de chimie si biologie (din astea se da admitere)
2. ori esti un autodidact foarte bun (inveti singura)
Bun acuma revenind la intrebarea ta
1 daca vrei sa mergi la bio-chimie foarte bine ( de ce? ) simplu scoala roamaneasca iti ofera marele MARELE avantaj ca scoala generala nu se leaga cu liceul aproape deloc. la liceu inveti totul din nou (asa ca nu ai griji)
2 dar daca vrei sa te pregatesti intensiv pentru bio-chimie - medicina ( recomand sa mergi la stiinte sociale sau la filologie-bilingv etc undeva unde nu-i mare stres cu scoala. dar asta inseamna ca esti hotarata.)

| SandraLove explică:

Multumesc mult pentru sugestii.Chiar o sa le urmez.Deci daca termin un liceu in filo intensiv engleza, cu prega in particular la bio-chimie, la sfarsit nu ma impiedica nimeni sa dau la o facultate de medicina?(ex. ca am fost la filo). Multumesc anticipat:* Ptimiti fundita cine raspunde la intrebarea asta.:X