| zeoos a întrebat:

Ce facultate sa aleg? Sunt in clasa a-12-a si inca nu m-am decis la ce facultate sa dau. Imi plac calculatoarele, hardware, software. Nu sunt asa expert la programare gen pascal/oracle/c++ dar stiu baza. Vreau sa dau in continuare pe asa ceva. Singura optiune care am gasit-o momentan este Automatica de la Poli dar nu imi place si nu mi-a placut fizica niciodata (partea de probleme, cu teoria stau bine). Nu imi place de asemenea: geo, istoria, stiinte politice, economia, chimia, psihologia, franceza. Imi place Engleza (sunt destul de avansat) si matematica (mediu). Deci la ce facultate sa dau ca sa ies ceva?

7 răspunsuri:
| costymaximus a răspuns:

La facultatea de limbi straine.

| Blosssom a răspuns:

Automatica ...sau prof de info ...Succes!

| Aero a răspuns:

Daca nu-ti place fizica atunci alege o facultate cu profil mate-info. Diferenta e ca daca dai la o faculte gen automatica iesi inginer-daca potibig grin(care nu se poate fara mate si fizica), iar un inginer va avea o pregatire profesionala mai vasta in domeniul calculatoarelor decat un absolvent al fac. de mate-info. Sau asa se presupune. De regula, studentul face facultatea, si nu facultatea studentulbig grin daca intelegi. Mai mult depinde de student ce/cum invata nu de facultate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In IT o pozitie interesanta poate fi administrator baze de date. Daca vrei sa vezi despre ce e vorba te poti uita aici:
http://www.oracle-home.ro/Oracle_Database/Oracle-DBA.html

| pit2y a răspuns:

Prietene eu sunt la Universitatea Transilvania, Facultatea de Inginerie Electrica si Stiinta Calculatoarelor profilul Automatica si Informatica Aplicata anul III. Sa iti zic eu ce am invatat din facultatea asta (fizica foarte putin - un sem in anul I) Dar matematica si informatica faci la greu... nu este usoara aceasta facultate si daca nu inveti degeaba o faci. Aceasta facultate este ca un curs... tinand cont ca nu exista in Romania firma IT la stat orice firma la privat te poate angaja cu sau fara diploma de licienta. In acest domeniu trebuie sa cunosti si trebuie sa si iti placa. Recunosc e foarte bine platita dar trebuie sa cunosti. Gandeste-te bine cand faci o decizie sa nu regreti. Iti mai recomand AR in limba engleza sau facultatea de constructii. Amandoua sunt de viitor si poti sa faci sa-ti faci si un viitor in Romania.