| Hoffmann a întrebat:

Ce face un manager general? Si ce facultate trebuie sa urmez pentru a deveni unul?

2 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Daca nu ai idee ce face, de ce iti doresti sa devii unul? Doar pentru ca ai auzit ca au salarii mari?

In primul rand, nici o facultate de pe planeta asta nu iti garanteaza ca vei deveni "manager general".

O facultate de management iti poate imbunatati sansele, dar nu iti garanteaza absolut nimic.

Daca ai calitatile necesare poti deveni manager general fara nici o facultate. Daca nu, poti sa ai zece facultati de management si tot nu vei ajunge.

Un manager general trebuie sa aiba o viziune de ansamblu asupra afacerii pe care o conduce si a intregului mediu in care activeaza, trebuie sa aiba calitati de lider, sa-si motiveze oamenii, sa recunoasca, sa incurajeze si sa recompenseze talentul, sa inteleaga tot procesul de productie si rolul fiecarui om, sa aiba o strategie.

Sunt lucruri pe care in facultate nu le inveti decat cel mult la modul teoretic. Pentru a le pune in practica este nevoie de alte calitati.

| jamal000 a răspuns:

Depinde de domeniul pe care il vizezi, nu devii peste noapte manager, ci in timp dar e suficient sa ai studii universitare.