| anonim_4396 a întrebat:

Ce facultate trebuie sa urmez daca vreau sa devin un web designer? Dati-mi un link al facultatii dac exista. FUNDA

1 răspuns:
| yleFTW a răspuns:

Nu cred că există o facultate propriu-zisă, cel puțin la noi în țară. Ca să te poți numi "web designer" ai nevoie de un atestat și de un job in domeniu. De exemplu există un atestat recunoscut destul de bine in Europa care "dă bine la CV". Nu mai știu acum numele dar este vorba despre niște cursuri suținute în Adobe Photoshop și Ilustrator, fără să cunoști aceste programe ca în palmă nu te poți numii web designer. Ai putea foarte bine să urmezi o facultate de marketing. Marketing-ul este ramura dintr-o firmă care se ocupă de studii de piață și de imaginea firmei inclusiv "web design".