| iSeven a întrebat:

Vreau sa devin web designer. Ce faculate trebuie sa urmez? Si ce trebuie sa am in portofoliu la admitere?

6 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Nu trebuie' sa urmezi nimica, poti sa te faci wd si fara nici o facultate, atita vreme cit ai disciplina si inteligenta necesare pentru a fi autodidact si a iti vinde cum trebuie' skillurile.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Acum presupun ca nu confunzi webdesignerul cu programatorul care impelementeaza designul.

Web designerul este strict cel care creaza designul intr un program gen Photoshop.

Nu e nevoie de o anume facultate daca esti intr-adevar bun, insa pe la facultate de arte gasesti ceva sectii care se ocupa de design

| iSeven explică (pentru suntserios):

Pai nu stiu daca le confund neaparat, dar am tot citit pe internet, si undeva scrie ca webdesignerul trebuie sa stie si html, java etc, altundeva scrie total altceva si de asta sunt putin confuz. Si mai sunt confuz de cate cunostinte in matematica am nevoie.

| suntserios a răspuns (pentru iSeven):

Pai webdesignerul trebuie in primul rand sa stie programe de prelucrare grafica precum photoshop. Si da un webdesigner ar trebui sa stii si chestiile legate de html si css, care tin strict de ceea ce inseamna interffata si designul unui site.

Java... e un limbaj de programare si deja intri in zona programatorului, adica acel care se ocupa de implementare fie ea a designului sau a functionalitatii.

Daca vrei sa fii strict webdesigner matematica nu prea are niciun rost, daca treci granita spre implementarea designului si a functionalitatii deja ai nevoie de cunostinte de programare si eventual niste studii de specialitate (o facultate de info) un este necesara si multa matematica

| Brotacelul a răspuns:

Poti incerca sa-ti faci un site pe www.ucoz.ro - template-urile pe care le ofera sunt 100% personalizabile prin intermediul HTML, CSS. Poti utiliza si JavaScripturi.
Pe masura ce obtii mai multe cunostinte in domeniu, le poti implementa direct pe site-ul uCoz. Si asa obtii experienta in domeniu;)
Succes!

| georgevc15 a răspuns:

Daca iti cauti de lucru in domeniu te asteptam cu un cv pe https://solcreation.ro