| LoryM22 a întrebat:

Ce facultate urmati, sau ati terminat? Ati reusit sa va angajati din primul an sau dupa terminarea facultatii fara experienta? Regretati ca ati facut aceasta facultate? Ati terminat o facultate dar acum lucrati total in alt domeniu? Care profesii sunt deja epuizate in ceea ce priveste numarul mare de absolventi de facultate si locuri deja ocupate si cu un numar mai restrans? Paste fericit va doresc si multa sanatate!

Răspuns Câştigător
| dreco a răspuns:

Urmez facultatatea de medicina generala. Vad in fiecare an cum isi bat joc de colegii mai mari ca se scot foarte putine posturi la rezidentiat, iar PE CEALALTA PARTE SE PLANG LA tv CA NU AU MEDICI! Si atunci de ce sa nu plecam? Plecam; Franta cere 600 de medici, Grecia vrea medici, ca sa nu mai zic de tarile nordice si de America. Deci daca vrei sa ramai in tara nu e prea bine sa alegi meseria asta, daca vrei sa iti iei zborul poti sa o faci si sa te apuci de o limba straina, eu una m-am apucat de franceza.

6 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Am facut psihologia, nu regret ca am facut-o, pe domeniul asta ma si formez in prezent-terapie experientiala. In paralel fac jurnalismul si lucrez in presa. M-am angajat din ultimul an de facultate in mass-media. Pai, ies multi juristi si multi aseisti.

Anna
| Anna a răspuns:

Sunt in ultimul an la facultatea de Jurnalism, am facut practica la diferite televiziuni dar inca nu am lucrat in domeniu.Nu regret ca am ales aceasta facultate, am multe variante in ceea ce priveste domeniul de activitate.Momentan fac ceva ce ma dezvolta personal si ma ajuta in relatiile cu oamenii(broker de asigurari). Sunt foarte multi studenti la ASE, in fiecare an ies cel putin 800 de absolventi si consider ca piata e saturata de economisti.

mlm
| mlm a răspuns:

Prima data am terminat biologia si m-am angajat in invatamant imediat, apoi am terminat managementul si tot la fel, am avut noroc in ambele cazuri.Iti doresc si tie sa ai noroc, dar din cate stiu esti cam indecisa ce sa faci, eu iti dau un sfat ia si urmeaza ceea ce vrei tu sa faci, nu te lua dupa nimeni.Si tie iti doresc multa sanatate, fericire si tot ceea ce iti doresti sa se realizeze.Bafta si mult noroc.

| andreutz a răspuns:

Am inceput finante banci, era singura care imi placea, dar nu am mai apucat sa o termin...pe de o parte, regret... dar numai putin... m-am angajat si eu din primul an, iar asta cu siguranta a fost cel mai bun lucru care l-am facut pana acum...nu regret nimic.acum insa nu mai pun baza pe studii superioare...am invatat ca poti sa te descurci f bine si daca ai doar liceul...am si eu destui prieteni cu diplome de facultate si mastere si mai stiu eu ce care se chinuie sa isi gaseasca un loc de munca...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am absolvit Inginerie Mecanica. Nu am activat in domeniu nici un minut. M-am angajat dupa o jumatate de an de la absolvire. Actualmente sint inspector de resurse umane intr-o societate care are ca obiect de activitate salubritatea, si vreau sa fac cariera in resurse umane. Consider ca facultatea nu mai este un reper. Eu as vrea sa nici nu mai am de-a face cu industria auto.
Paste Fericit!

| astrolutza a răspuns:

Eu sunt in anul 3 la ASE la contabilitate...lucrez din vacanta dintre anul 1 si anul 2...lucrez in domeniul asigurarilor de viata, munca de birou... exact ceea ce imi doream... dar niciodata nu ma vad contabila big grin...as vrea un master intr-un alt domeniu...inca nu mi-am dat seama unde... dar se gaseste loc pentru economisti happy