| elcosmin a întrebat:

Ce facultati cu viitor bănos imi recomandati?

Răspuns Câştigător
| Sonia822 a răspuns:

Si dreptul. Poti lucra ca notar, avocat, executor judecatoresc, etc Bani cacalau happy Pentru a fi recunoscuta diploma, trebuie sa mergi la o facultate de stat. Daca vrei sa te angajezi la stat, (ai intrat si nu mai iesi) sa ai salariu stabil, poti incerca administratie publica (lucrezi la primarie) sau politie ( 2 ani de campina, salariul e 3000 cu norma de hrana)

7 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Facultatea iti deschide noi orizonturi, nu iti asigura un viitor banos sau succesul. Facultatile care iti asigura 100% un nivel de trai decent sunt, academia de politie, medicina, si facultatile de pe urma carora devi profesor. Restul doar te ajuta in cariera si sunt un impuls. Daca vrei sa devi programator spre exemplu, degeaba dai la mate-info si ai doar note de 5, termini facultatea foarte greu si dupa dai dintr-un job in altul pentru ca iti este foarte greu sa inveti programarea. De aceea este recomandat sa dai undeva unde crezi ca te reprezinta si ca altceva nu se incadreaza in principiile tale.

| Sonia822 a răspuns (pentru Frank51):

Ca profesor nu castigi mai nimic. Decat daca vrei sa ai un job asigurat, insa cu salariu foarte mic laughing Academia, da. Si orice are legatura cu armata, si domenii conexe, pentru ca are jos asigurat permanent, si salariu bun

| Frank51 a răspuns (pentru Sonia822):

Eu zic sa nu vorbesti daca nu stii. Un fost coleg de generala avand doar liceul pedagogic si predand doar la invatamant prescolar ia 2300 lei net. Profesorii cu vechime peste 10 ani iau 3000-4000 lei, iar cei universitari de la 6000 la peste 10.000. Iar eu cand termin facultatea de inginerie electrica si calculatoare o sa fiu angajat pe 2800 lei brut(1700net).

| Sonia822 a răspuns (pentru Frank51):

S-a laudat, e mai putin. Restul salariilor sunt corecte. Asa cum spui, cu vechime, 3000. Cand o sa mearga in baston, o sa aiba 3000. Daca intinde creierii pe paine, ajunge profesor universitar. Scrie cateva zeci de carti, da cateva zeci de exemene, obtine grad. iham.

| Bondarel99 a răspuns (pentru Sonia822):

Fostul meu prof de mate si-a luat apartament cu bani din meditatii (deci un fel de Iohannis) asa ca se poate si profesor laughing

| Sonia822 a răspuns:

Tot ce are legatura cu informatica. De exemplu, Cibernetica la ASE. Poti lucra ca IT-ist in banca, salariul de inceput e 5000.00 ron in mana si cu alte beneficii ajungi la 10 000.00 ron. Complementar, poti sa-ti faci si firma, pfa, etc si lucra individual, ca diploma te ajuta. Sau medicina, daca te tine. Adica o MESERIE. Ceva ca sa nu depinzi de un angajator, si sa o poti practica la orice varsta.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Sonia822):

Iar sf-uri cu "salariul de inceput"? Geezus... Cosmin, tata, poti sa faci si facultatea de filozofie sau de istorie, din seria facultati complet inutile, atita vreme cit chiar iti place si excelezi pe felia aia, o sa faci bani mai devreme sau mai tirziu. Si vezi ca nu discutam de "facultati cu viitor banos" ci "facultati care sa ofere un viitor banos" deci cam iese din discutia facultatea de filologie in cazul tau. tongue