| 84735346747 a întrebat:

Ce imi puteti spune despre profesia de avocat? Ce profil trebuie sa inveti ca sa obtii acesta profesie? Ce diferenta este dintre jurist si avocat?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La liceu este recomandat un profil uman - de stiinte sociale sau filologie.
Apoi trebuie sa ai facultatea de drept cu examenul de licenta, sa reusesti la examenul de admitere in barou, sa faci un stagiu de 2 ani si sa reusesti la examenul de bacalaureat. Detalii gasesti in L.51/1995, republicata in 2011 si in Statutul profesiei de avocat.
Termenul de jurist desemneaza, la modul generic, orice persoana care a terminat o facultate de drept iar avocatii exercita o profesie juridica, la fel ca si judecatorii, procurorii, notarii, consilierii juridici, etc.

| Trandafirii a răspuns:

Buna, este o mica diferenta dintre jurist si avocat, juristul decide, si avocatul apara, cat despre profesia de avocat trebuie ss inveti cum sa aperi, ce trebuie sa zici, si alte mici maruntisuri