| anonim_4396 a întrebat:

Ce înseamnă ajutor de bucătar, cu ce se ocupa el?

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Cineva trebuie să curețe cartofii, ceapa,... nu-i așa?

| Frank51 a răspuns:

Ajutorul de bucatar se ocupa cu pregatirea alimentelor si a materialelor din bucatarie, pentru ca bucatarul sa nu piarda timp.

| gogu220 a răspuns:

Adică cureţi la ceapă şi la cartofi până îţi dau lacrimile de la ambele, cureşi morcovi şi păstârnac până nu mai şti care e diferenţa, speli la oale si tigăi până faci negru sub unghii.
Mai uşor cu servitul la mese că asta fac chelnerii şi ospătarii, şi nu te gândi că vei face ceva de mâncare că nu te lasă nimeni ca să nu mai zic că nu o să ai timp de aşa ceva.
Oricum, ajungi primul în bucătărie şi ca recompensă, pleci ultimul.

Dar nu te descuraja. Mergi tot înainte. O să guşti din când în când.

Hai sănătate la neamuri.

| supadeceapa a răspuns (pentru gogu220):

Sunt oameni angajați special pentru spălat vase.

| gogu220 a răspuns (pentru supadeceapa):

Şi ăia se numesc veselari, ca în armată. Şi ajutorul de bucătar se uită la ăla cum spală vase. Buna aşa.
Mai repede te gândei la maşini de spălat vase.

| danaieladaniela a răspuns:

Ca ajutor se incepe ucenicia in meserie.

Ajutor bucatar = cel care curata legumele, pestele, bate/toaca carnea etc, adica pregateste ingredientele pentru bucatar. De asemenea, se mai ocupa si de spalatul vaselor si de curatenia in bucatarie.
Dupa un timp de asemenea ucenicie si pregatire teoretica/practica/examene ei pot inainta in rang de bucatar /ospatar, iar pe urma se pot ridica si la rang de "Sef" intr-o unitate.
Sperca te-am ajutat!

| sudenta a răspuns:

Adica cureti speli servesti la masa si probabil faci si vreun fel de mancare. Daca iti place si vrei sa devi bucatar succes