| Mymelody627 a întrebat:

Ce materii sunt la medicina, specialitate psihiatrie? De câte ori pe săptămână? Ce liceu e recomandat sa fac?

6 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

Nu ai materii laughing ca nu mai esti la facultate ci esti deja angajat in spital ca medic rezident psihiatru.
Te duci la program plus garzi.
Se fac 5 ani.
Evident dupa absolvirea facultatii de medicina de 6 ani cu brio plus examen de rezidentiatwinking
https://rezidentiat.ms.ro/curricule/2017/psihiatrie_2017.pdf

| SydneyFunnelWeb a răspuns (pentru alina2k18):

A întrebat ce materii sunt la medicină și ce liceu ar trebui să urmeze înainte, nu ce face ca rezident, cap de cauciuc ce ești.

| alina2k18 a răspuns (pentru SydneyFunnelWeb):

laughing
Semnalizezi multwinking
Citeste inca o data.
Ai noroc ca suntem pe TPU ca te bagam la sectia medicina legala dupa ce treceai pe la oncologiewinking sifilis in gura ce esti laughing

| SydneyFunnelWeb a răspuns (pentru alina2k18):

Bine, mamaie, cum zici tu. Vezi că te bate manualul de gramatică la genunchi. ROFL

| Furnicuta000 a răspuns:

E foarte mult de explicat dar o sa-ti spun pe scurt.
Facultatea de medicina dureaza 6 ani si faci o groaza de materii, inclusiv psihiatrie dar asta o sa fie doar un semestru. Dupa astia 6 ani dai un examen mare si foarte greu care se numeste rezidentiat si in functie de ce nota iei si optiuni ai, iti alegi specializarea care poate fi psihiatrie daca vrei deci vei fi medic rezident psihiatru pentru cativa ani.
Liceul nu conteaza. Conteaza doar sa stii la examenul de admitere care se da din biologie si chimie

| Sophieka a răspuns:

Eu zic sa nu te iei dupa colegul de mai sus care explica si sa pui intrebari in realitate de la profesori sau sa intrebi pe Facebook intr-un grup de psihologi / psihiatri.
Nu te lua dupa gura lumii ca e multa, mare si proasta de cele mai multe ori.

Tu vezi-ti de dorintele tale...De pe acum poti cumpara carti de psihologie / psihiatrie ca sa inveti si sa te pregatesti pentru viitor si sa vezi daca iti place cu adevarat.

Exista un grup mare pe Facebook cu carti second hand folosite de alti cititori, in stari foarte bune, la preturi foarte accesibile...Grupul se numeste: Grup carti de vanzare.