| FreakyHalloweenBoy a întrebat:

Ce meserie vi-ar placea mai mult si ar fi mai convenabila: cea de medic sau cea de psiholog? Argumentati va rog.big grin

7 răspunsuri:
| ASIGURATORUL a răspuns:

Medic sau farmacist, argumentul fiind ca in Romania de azi si si in cea de viitor, oamenii vor vizita din ce in ce mai mult cabinetele medicale si implicit farmaciile.

gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Psiholog. Ai mult mai putine responsabilitati, si pierzi mult mai putini pacienti.
Ca medic, in Romania nu se merita. Daca vrei in strainatate e mai ok. Oricum, risti sa iei tot felul de boli, ai garzi, ore lungi de munca. In Romania orice miscare pe care o faci o faci cu licenta pe masa. Daca se baga media peste tine, nu mai conteaza daca esti vinovat sau nu. Si ca medic foarte des ajungi in situatia ca a venit pacientul mult prea tarziu si ca singurul lucru pe care poti sa il faci e sa il vezi cum moare.

| Zartbitter a răspuns:

N-aș vrea să fiu pacientul tău, indiferent de situație :-)

| Safire17 a răspuns:

Pentru avantajele meseriei de psihilog citeste aici: http://www.kudika.ro/......iitor.html

Pentru cea de medic, uite aici: http://stiri.acasa.ro/......-4969.html

P.S.: Eu as spune psihologie daca e sa aleg dintre aceste 2 meserii. Acum depinde de ce iti place si tie mai mult si care ti se pare cu mai multe avantaje. Sper ca te'am ajutat

| pspspsps a răspuns:

Pai, cea de psiholog, meseria care vrea mama sa o urmez eu, cel putin. pentru ca poti rezolva diferite probleme, sa socializezi cu oamenii si sa impartasesti pareriile tale cuiva care chiar are nevoie.
daca esti medic vezi oameni taiati (operatie), poate iei microbi se e mai mult de munca.
sper ca te-am ajutat!

| mihaelutza_5981 a răspuns:

Mai bine medic, ajungi mai bine ceva in in viata si in plus ca psiholog ...la cati nebuni sunt in ziua de azi...o sa te innebuneasca

| darkman20353 a răspuns:

Ca medic castigi bine, esti respectat, de exemplu : ca anestezist stii exact cata doza sa pui, medicina este o stiinta (imbinata cu fizica biologia si chimie ) unde totul este exact, ori ii alba ori ii neagra. Ca psiholog, castigi putin, nu da rezultate exacte, de exemplu fiecare om are personalitate lui, si nu-i poti da raspunsuri 100% sigure.
Da oricum tine minte! fa ce iti place tie...(asta conteaza cel mai mult)