| Marian7777 a întrebat:

Ce meserii ai daca termini ETTI la Iasi? Am vazut ceva programator, administrator de retele de calculatoare, inginer software/emisie/montaj/telecomunicatii/etc. Mi-e greu sa cred ca pot deveni astea, dar ce ziceti?

Răspuns Câştigător
| GabiDumitrescu a răspuns:

De ce ti-ar fi greu sa crezi? E o facultate ok, poti deveni o gramada de chestii daca esti serios si iti vezi de treaba...

| Marian7777 explică (pentru GabiDumitrescu):

Pai nu stiu... adica sa devii programator la ETTI, pe cand la Automatica si calculatoare poti deveni asta...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Marian7777):

Devii ce vrei. Unora le e mai usor sa mearga la ETTI ca se bat mai putin cimpii cu teorie ca la Fac. de Informatica, simplu. Daca te impaci bine de tot cu matematica si fizica, mergi la ETTI. Daca inghiti si teoria abstracta si nu prea te omori dupa fizica/eletronica, mergi la informatica pura.

| Marian7777 explică (pentru GabiDumitrescu):

Sunt la profil filologie, abia intrat în a 12-a. voiam o facultate ce ține de real pentru că simt că asta mi-ar fi plăcut. la matematică și fizică am fost bun la filo, chiar mi-a plăcut. nu aș da la poliție, drept, istorie, socio-umane. si ETTI mi-a placut așa in general că poti ieși inginer, dar la automatica si calculatoare am auzit ca e foarte greu... recomandari? App mersii pentru sfatt!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Marian7777):

Nu e neaparat foarte greu. Ideea e ca odata intrat acolo te poti transfera la informatica sau la mate-info. Daca abia ai intrat in a doispea intereseaza-te online ca se mai faceau sedinte de pregatire sau de testare uneori cu candidatii inainte de admitere. Eventual te uiti pe net la ce cursuri se fac in anul intii ca sa iti faci idee. De exemplu nenorocirea asta de Matematici Speciale - https://mec.tuiasi.ro/diverse/matematici_speciale.pdf

| Marian7777 explică (pentru GabiDumitrescu):

Cum adică? Gen la altă facultate, nu? Crezi că la matenatică-informatică fac față mai ales că nu am mai făcut matematică si deloc informatică. am zis de ceva pregătiri, dar în timpul facultății ca pe pandemia asta de acum nu prea vor profii. nu putem vb în altă parte că văd că tu știi muult mai multe și te pricepi

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Marian7777):

Asta cu facutul de fata/spate depinde doar de tine. Crede-ma ca stiu cazuri de oameni veniti de la filologie care au terminat cu brio informatica. E mai greu pentru ei in primul an, logic, dar nu e imposibil.

| Marian7777 explică (pentru GabiDumitrescu):

Îmi dau seama că e mai greu primul an, dar ai dreptate, nu e imposibil. credeam că matematica-informatica e mai grea decât ETTI-ul.