| EduardTPU a întrebat:

Ce meserii au la baza desenul tehnic? (altele in afara de arhitect, sau care nu presupune o facultate de arhitectura confused )

10 răspunsuri:
| Joey95 a răspuns:

Desenul tehnic il faci la un liceu vocational, cu profil artisitic (arhitectura sau arte plastice), fiind o materie de baza pana in clasa a 12-ea.
Te poti orienta pe design interior, vestimentar, sau orice tine de design.
Sper ca te-am lamurit. O seara buna!

| EduardTPU explică (pentru Joey95):

Design-ul interior cred ca presupune o facultate de arhitecturastraight face

| EduardTPU explică (pentru Joey95):

Design-ul interior cred ca presupune o facultate de arhitectura.

| Joey95 a răspuns (pentru EduardTPU):

Pai tu te duci la un liceu vocational ca sa ce? Sa te faci tractorist?

| EduardTPU explică (pentru Joey95):

Dar nu am vorbit despre liceu! Eu sunt la liceu (profil mate-info) am o pasiune pentru desenul tehnic si as vrea sa merg intr-o directie care implica aceasta activitate. Evidenta este meseria de arhitect, dar am specificat ca nu ma intereseaza. (de fapt este foarte costisitoare facultatea de arhitectura plus meditatiile pe care trebuie sa le fac pentru ca nu sunt la un liceu cu profil specific) si din acest motiv am intrebat daca mai exista in lumea asta altceva in afara de profesia de arhitect, designer de interior, etc pentru care sa urmezi o alta facultate decat cea de arhitectura dar care insa sa aiba la baza desenul tehnic. Facultate de constructii poate sau care?

| Joey95 a răspuns (pentru EduardTPU):

Da, fac. de constructii, dar trebuie sa termini un liceu de constructii (desen tehnic). Am un vecin care e clasa a 12-ea la un liceu. de constructii, si face 17 ore de desen tehnic pe saptamana.

| EduardTPU explică (pentru Joey95):

Da, si m-am mai informat putin despre design de interior, design de produs, design ambiental, toate acestea fac parte din Facultatea de design si arte plastice(nu Facultatea de Arhitectura asa cum am crezut). Deci pana acum, facultati care au tangenta cu desenul tehnic, intre care trebuie sa ma decid sunt sunt Facultatea de arte plastice si design si Facultatea de constructii.

| Joey95 a răspuns (pentru EduardTPU):

Da, dar trebuie sa ai studii la liceu (desen tehnic)

| EduardTPU explică (pentru Joey95):

Intr-adevar, dar se poate recupera cu meditatii. Iar daca aleg Facultatea de arte plastice si design s-ar putea sa fiu nevoit sa imi exersez si desenul artistic, nu numai cel tehnic. Sa vad daca gasesc meditatori in Braila-Galati. Desi multi care fac astfel de meditatii fac la Bucuresti, eu sper totusi sa gasesc oameni capabili si aici, ca la Bucuresti ar fi prea costisitor drumul, la care daca mai adugi si meditatiile in sine...

| taviyamato2 a răspuns:

Facultatea de constructii e foarte buna pentru ca se cauta ingineri constructori si acolo trebuie sa stii desen, mai poti face facultatea de inginerie topografica dar vei lucra tot cu arhitecti LOL, cam la toate facultatile de inginerie se foloseste desenul tehnic, poti sa faci o facultate de geografie cu sectie de cartografie si g.i.s. ( geoinformatica ) dar cam toate astea trag la arhitectura asa ca gandeste-te bine ce vrei sa faci cu viata ta, gasesti urgent de lucru ca inginer topograf sau inginer constructor in Romania si mai ales in afara tarii. succes anyway.