| swordman a întrebat:

Ce presupune desenul tehnic?

4 răspunsuri:
| horia2012 a răspuns:

In primul rand "vedere in spatiu". Daca nu poti vedea un obiect in 3D (si asta nu se invata) nu ai sa poti face niciodata un desen tehnic bun.
Si invatat, pentru ca desenul tehnic e o materie ca oricare alta. Si culmea, chiar te ajuta daca stii, la orice schita, desen pe care o/il faci, meseriasii il vor intelege.

| IonutzzaRalucutzza33 a răspuns:

Desenul tehnic sau desenul industrial este un desen al unui produs sau unei părți a lui, redat conform standardelor (de obicei în proiecție ortogonală), pentru a reda într-o grafică plană clară informațiile necesare fabricării. Desenul tehnic este executat de desenatorii tehnici, pe baza schițelor și indicațiilor proiectanților (ingineri, arhitecți). :*

| wforweirdo a răspuns (pentru IonutzzaRalucutzza33):

Bun. Acum explica mai pe intelesu' omului ce ai copy-paste-uit acolo :*

| IonutzzaRalucutzza33 a răspuns (pentru wforweirdo):

Daca nici ce scrie acolo nu intelegi 0. o.
Cate cunostinte ai laughing!