| Nevroza a întrebat:

Ce metode stiti ca sa raman in Romania dar sa nu mori de foame. Adica nu vreau sa plec in afara.

11 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Dacă te duce capul poţi face o facultate grea, cu profil real, dar căutată. Cu cât te specializezi mai mult în ceva, cu atât sunt mai puţini ca tine pe piaţă şi eşti mai căutat. Plus că aşa eşti în postura de a-ţi negocia salariul mai bine.

Dacă eşti mediu spre slab, fă o specializare. Sudor, tinichigiu, instalator, la gaze etc. Specializările sunt plătite ok şi se caută. Sau poţi să faci armata, şcoala de poliţie, pompieri etc. Te angajezi cu un venit stabil care creşte în timp.

Cel mai important e să nu rămâi necalificat că aşa mori de foame. Nici afara nu o duci bine necalificat. Ce faci cu 1000 de lei aici faci şi cu o mie de euro sau lire afară. E chin mare.

| kresycenzia a răspuns:

Te angajezi. Ai răbdare și cauți un loc de munca Bun. Intre timp poți face o facultate la care se fac angajari multe în domeniu. Sa nu crezi ceea ce spune lumea, nu este adevărat, dacă muncești și economisești nu vei avea probleme cu banii. Trebuie doar sa muncești și la început sa încerci sa nu iti cheltui toți banii, aceștia se vor strânge. Poți face ceva investiții în afaceri dacă reușești sa strângi o suma de bani, iar dacă vei știi cum sa alegi ce investiții sa faci, câștigul va veni repede. Sau poți face facultatea de medicina sau de drept, pentru ca persoanele care termina aceste facultăți au un salariu mare - nu e adevărat ca mori de foame cu medicina, mulți doctori sunt doar ipocriți și se plâng ca au salarii mici, chiar dacă sunt mai mari decât ale 90% din persoanele din tara. Mult noroc Îți doresc!

| Violleta2022 a răspuns:

Iti cauti de munca si muncesti normal si legal, cum fac ceilalti din jurul tau!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Trebuie sa muncesti...

| Nevroza explică (pentru suntserios):

Stiu, fara munca nu faci nimic dar la noi e prost platita...

| JackR a răspuns:

In general, ca sa nu mori de foame, trebuie sa mananci. Acum, este adevarat, unii manaca foie gras si caviar Beluga, dar nici fasolea nu-i de lepadat!

| alexwahl a răspuns:

Sa te apuci de scoala sau adaceri.

Răspuns utilizator avertizat
| RzV1999 a răspuns:

Pana acum ce ai terminat?(gen diplome).
Si in Ro poti face bani dar trebuie sa stii cum sa ii faci, iar acum nu vorbesc de faradelegi. Trebuie sa te uiti spre ceva ce iti place si este bine platit.