| ShowTim3 a întrebat:

Ce parere aveti despre cariera de criminalist (agent criminalist, psiholog criminalist, procuror criminalist ) Imi puteti spune ce studii trebuie sa urmez ( in USA doar ) pentru a avea o asemenea cariera? in romania stiu dar nu ma tenteaza deoarece mor de foame aici si invat si degeaba (ca in toate meseriile )
PS:Cam ce salariu iau, cati ani de studiu fac ( in america, pentru fiecare etapa ), imi trebuie cetatenie pentru a profesa in domeniul asta, de exemplu la judecator iti trebuie cetatenie. Mersi de ajutor, daca cineva chiar stie exact ce trebuie sa ma informeze si pe mine happy

4 răspunsuri:
| Minnie a răspuns:

Mi-ar fi placut sa am aceasta meserie. De anul acesta la Politenica Bucuresti s-a infiintat un master in criminalistica. Daca acum as fi fost inca la facultate, in mod sigur l-as fi urmat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si mie imi place mult cariera de criminalist...si eu as vrea sa urmez studii de genul asta (insa mai am cativa ani de scoala laughing )nu am prea gasit nimic despre aceasta meserie (am vrut sa ma documentez). Probabil dureaza intre 3-5 ani de studii.

| CristinaCrisy a răspuns:

Si pe mine ma tenteza initial eu vreau sa fiu actrita in america.(iubesc tara)dar nu cred ca am suficient talent daca nu am am mama imi zice sa devin medic veterinar(eu vreau veterinar in america la,, politia veterinara din hiuston,,)(iubesc animalele in special cainii) dar o meserie pe domeniul criminalistic ar fi superb mai ales in america.

| sdm a răspuns:

Ohh well, pot sa iti zic de psiholog judiciar (adica asa cum zici tu, criminalistica). La noi faci facultatea de psiho, apoi master pe criminalistica. Desigur trebuie sa lucrezi supervizat o perioada, sa te inscri pe la colegiul psihologilor din Romania etc. In america banuiesc ca ar trebui sa fie la fel: licenta pe psihologie si master pe criminalistica.