| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre facultatea de medicina? Merita facuta? Merita sa ma sacrific, sa invat ani de zile? Voi daca ati avea ocazia, dupa ce ati termina cei 6 ani, daca ati gasi post in strainatate, ati pleca?

13 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

In ce sens te sacrifici? Nu o faci pentru viitorul tau? Da, este o facultate extraordinar de grea si pe langa cei sase ani urmeaza alti ani lungi de rezidentiate, specializari etc.

In general medicina o fac oamenii care chiar simt chemarea asta. Daca o simti, atunci trebuie sa te zbati pentru ea. Daca o privesti numai d.p.d.v. financiar sau ca pe o sansa de a pleca din tara atunci probabil ca nu are sens sa te obosesti.

| anonim_4396 explică (pentru johnnny123):

Cand am spus sacrificiu, m-am referit la ce spun cei din jur :"nu o sa ai parte de distractii, o sa inveti toata viata, trebuie sa iti sacrifici timpul pentru cariera", dar pe mine asta nu m-ar deranja, daca stiu ca ajung "cineva" happy

| johnnny123 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca faci medicina nu inseamna ca nu vei mai avea ocazia sa te distrezi.
Evident ca nu vei avea la fel de mult timp pentru distractii ca cineva care nu face nimic cu viata lui, dar vei avea alt gen de satisfactii, mult mai trainice si mai consistente decat "o bere pe terasa" sau "trei zile la Neptun"

| mixxjim a răspuns:

Daca pui problema asa nu se merita. medicina se face din pasiune si cu pasiune, nu doar sa avem de unde lua un salariu. nu de alta, dar nici tu nu o sa rezisti si nu o sa faci mare lucru daca faci medicina doar ca sa ai ce face, toti avem o gramada de exemple de medici care dau diagnostice si tratamente aiurea. azi toata lumea face medicina si pleaca din tara, isi lasa aici parintii sa moara si de-o simpla raceala, ca toata lumea a facut medicina doar ca sa plece din tara si parintii nu or sa aiba medici sa-i trateze de nimic sad cel mai bine faci ce iti place cu adevarat, oameni buni si foarte buni sunt in toate domeniile, nu doar in medicina, care castiga mult in toate domeniile, nu doar in medicina si care daca sunt buni cu adevarat si vor sa plece din tara isi gasesc de lucru in strainatate, nu doar medicii. mult succes si inspiratie in alegere!

| foxsilver a răspuns:

Orice facultate merita facuta daca arde focul pasiunii in tine si nu-ti da pace, iar cuvantul"sacrificiu", consider ca nu sade bine alaturi de"pasiune".
Cat priveste plecarea in strainatate e o decizie destul de grea de luat. Daca banii reprezinta pentru tine ceva mai mult decat un"multumesc"de la un pacient...Mai ales ca Romania duce lipsa de medici foarte buni, tocmai pentru ca generatii intregi de studenti au facut medicina din motive financiare, fara sa aiba inclinatii catre ea.Personal, nu am auzit ca un medic din tara sa fie muritor de foame.

| τττ a răspuns:

Matusa mea a facut facultatea de medicina, acum e medic si a zis ca e foarte multumita.Da, merita!

Răspuns utilizator avertizat
| eLPySum a răspuns:

Si eu vreau sa urmez aceasta facultate, pentru a deveni chirurg. Vreau sa fac asta din placere, imi place sa imi folosesc mainile la lucruri complicate. Un alt motiv este faptul ca am fost operata foarte bine, cand eram mica, de inima de niste chirurgi, si drept multumire vreau sa exersez aceeasi meserie ca ei.
Gandeste-te bine inainte sa o iei pe aceasta cale! Ti-ar place sa vindeci bolnavi, sa intri in contact cu ei? Ti-ar place sa manevrezi tot felul de medicamente sau sa iti iei riscuri extrem de mari?
Nu te gandi la bani! Daca vrei sa faci asta doar pentru $$$ mai bine las-o balta!
Cat despre strainatate, mai bine te duci si faci facultatea direct acolo! Crede-ma! Eu sunt deja in alta tara si stiu ce diferente enorme si triste sunt intre RO si strainatate!
Succes! happy

| Mady2696 a răspuns:

Da merita facuta si daca gasesti un post in strainatate este si mai bine.

| DnimeniD a răspuns:

Da iti recomand sa o faci dar e parerea ta.Ce sa faci in Romania asta de nimic?

| damaroz a răspuns:

Daca rezisti(am auzit ca in primul an se face practica pe cadavre...nu stiu daca e adevarat)cred ca toata lumea ar pleca, deoarece in Romania este cam varza sistemul sanitar plus salarii mici.succes

| anonim_4396 explică (pentru damaroz):

Da, din primul an se face practica pe cadavre, stiu! happy