| Goddessss a întrebat:

Ce părere aveți despre facultatea de psihologie?
Vreau ca răspunsurile sa fie cât mai detaliate posibil...
Mulțumesc

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Fără detalii: după absolvire vor fi probleme mari cu eventualul job

| armiaso a răspuns:

La fel ca in cazul oricarei facultati, daca nu ai atractie pentru domeniu si nu iti doresti sa profesezi in acel domeniu nu o faci, doar pentru a indeplini obsesia parintilor care in multe cazuri a fost bagata cu ciocanul pe parcursul anilor in capul copiilor de a avea si tu o facultate mai bine faci o formare intr-o meserie care te atrage, in secolul asta meseriile sunt mult mai bine rasplatite financiar decat un post cu facultate, exemplu bun ar fi Germania, unde majoritatea tinerilor aleg meserii si nu fug dupa facultati, bine, e o tara mult mai industrializata ca Romania dar in ultimii 20 de ani si Romania a inceput sa se reindustrializeze, chit ca sunt multe firme straine.

raspuns punctual la intrebarea ta, daca nu ai atractie speciala pentru domeniu nu are sens sa mergi la acea facultate, in mediul privat nu vei gasi post "bine platit" cum cauta 90% dintre absolventi, iar pentru a avea propriul cabinet trebuie sa investesti bani si timp, mult timp.

vei avea nevoie de facultate - 3 ani, masterat - 2 ani daca alegi sa nu faci masterat vei astepta mai mult pana cand vei putea face ceva in acest domeniu, cel mai accesibil masterat e cel pe clinica si vei avea posibilitatea sa activezi in domeniu dar cu foarte mari limitari, asta daca tii la etica si moralitate, dar si daca esti prins depasindu-ti prerogativele ai incurcat-o, formare intre 3 ani si 10 ani, in functie de felul de formare pe care il alegi, formarea in psihanaliza dureaza 10 ani, iar costurile pentru formare sunt intre 2000 si 5000 euro in functie de tipul formarii, cati participanti are grupul si proximitatea fata de orasul tau, daca trebuie sa faci naveta iti dai seama ca iti pot creste costurile.

ulterior poti deschide cabinet de psihoterapie unde poti castiga intre 150-250 lei pe ora de psihoterapie, in functie de oras, si daca te tin puterile sa lucrezi 5-6 ore pe zi, avand in vedere ca psihoterapia e destul de solicitanta intelectual, poti calcula si tu cat vei castiga pe luna FARA sa platesti impozite, chirii si alte costuri.
cu mentiunea ca vei fi un psihoterapeut bun si vei primi recomandari.
celelalte tipuri de cabinete, pe muncii, transporturi si port arme nu sunt rentabile pentru ca sunt peste tot.
si ca sa le faci pe toate nu cred ca te va mai satisface profesional pentru ca va fi o galagie imensa in mintea ta si vei ceda.

| Goddessss explică (pentru armiaso):

Doamne, îți mulțumesc mult

| armiaso a răspuns (pentru Goddessss):

Cu multa placere, sa imi spui si mie, daca doresti, in ce sens ti-a fost util raspunsul, mergi sau nu mergi pe acest domeniu? happy

| Goddessss explică (pentru armiaso):

Sinceră sa fiu cu tine, nu pot sa iti spun ca ma pasionează la maxim psihologia. As pune-o cumva pe locul 2, deoarece mie îmi place mult mai mult limba si literatura străină.
Ma pasionează mult franceza si engleza si m-as vedea mai repede într-un domeniu de genul decât psihologia. Psihologia este foarte frumoasa, puțin cam grea și complexa si clar nu este pentru oricine.
Răspunsul tău a fost folositor, deoarece mereu când pun întrebări despre carieră, sunt ft seci gen''nu pleca acolo ca după nu o sa ai job' sau '' vezi ca nu faci față ca e foarte greu '' sau '' cu facultatea x și y, rămâi mâncător de foame ''...
Tu ai dat un răspuns mai folositor si apreciez.