| catalan98 a întrebat:

Voi ce părere aveți contează unde faci facultatea, atâta timp cât este una decentă, sau conteză numai prestigiul instituției de învățământ superior și orașul în care se află (mă refer la un oraș mare, cum e Cluj sau București)?
Aștept opinii, idei și impresii, pe cât mai detaliate posibil.
Vă mulțumesc anticipat pentru răspunsuri.

Răspuns Câştigător
| ROB3RT89 a răspuns:

Salut,
Conteaza domeniul si ce facultate faci, nu unde se afla.
Daca alegi o facultate care nu te reprezinta si o faci la indrumarile altora, te vei alge doar cu diplome si timp pierdut!
Daca tu vrei in it sa zicem si stai in Brasov si faci facultatea la Bucuresti, nu incalzesti angajatori cu nimic fara o experienta practica care conteaza cel mai mult.

4 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Contează facultatea, bineînțeles. Ca tu dacă zici ca ești de ex la Academia de Poliție (care e recunoscuta ca fiind o instituție prestigioasa de învățământ) dar tu de fapt nu ai nicio legătura cu politia daca urmezi de fapt facultatea de arhivistica din cadrul academiei.

| minrest a răspuns:

Conteaza si domeniul. Tu spuneai ca vrei sa te ocupi de informatica. Programator. Pentru asta trebuie sa fi bun la matematica. Apoi faci cea mai buna facultate pe care o poti termina. Iar din anul II te poti angaja deja programator. DAR cea mai buna facultate care scoate programatori, chit ca este Automatica din Politehnica (cea mai buna), Informatica la facultatea de Matematica in cadrul Universitatii sau o facultate tehnica mai slaba din Politehnica, care insa sa scoata programatori, ai grija sa nu faci vreo profesie care nu mai exista din greseala. De exemplu, baiatul meu a inceput Automatica, dar lucra ca programator si ii era greu cu amandoua, asa ca schimbat cu Informatica la Matematica. Insa din anul II lui cariera de programator ii mergea, independent de scoala, asa ca, chiar si la a doua facultate, mai usoara, tot a amanat licenta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Evident ca este important si prestigiul.La o facultate mai buna ai profesori mai buni, asteptari mai mari si drept urmare si rezultate mai mari.

Răspuns utilizator avertizat