| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre facultatea de psihologie? Se merita sa o fac? Nu vreau sa o fac pentru a deveni profesor de psihologie,ci psiholog. Stiu ca la noi in tara nu prea se duce lumea la psiholog,insa e posibil sa se schimbe asta,sper. happy Deci, ce parere aveti?

4 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

Calea este lunga si grea, sa stii. probabil stii deja ca dupa facultate trebuie sa faci masteratul. ca sa poti practica independent, in cabinet propriu, nu e asa de complicat si scump - inchiriezi 1 apt. de 2 camere o perioada, daca nu ai bani sa cumperi, si s-a rezolvat. este scump si lung procesul de acreditare. dupa masterat trebuie sa lucrezi un timp in sistemul de stat, sa faci experienta - si e normal, zic eu. dupa care trebuie sa gasesti un psiholog deja acreditat care sa te ia cumva sub aripa lui - cam ca la avocati - o perioada, sa te indrume. dupa care dai examen de atestare si iti poti deschide cabinetul propriu si poti porni la treaba. ai aici http://www.psihoterapieanalitica.ro/meniu_11.php procedura de atestare, si poate mai gasesti si alte informatii suplimentare. daca visezi sa faci asta si numai asta fa-o, e nevoie si psihologi, cineva trebuie sa faca si asta, numai ca e bine sa stii ce te asteapta, sa nu abandonezi pe urm ala mijloc de drum si sa-ti ramina frustrarea-n suflet toata viata :) mult succes!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Trebuie sa te gandesti daca ai posibilitatea sa deschizi un cabinet cand vei termina facultatea. Asa ar fi indicat, nu sa alergi tu dupa joburi pe la cine stie ce companii.
Am o prietena care a facut psihologie si acum lucreaza in Germania la capsuni, asa peste vara. Dar e dezamagita oricum.
Daca intr-adevar te pasioneaza, nimeni nu te opreste. Insa esti un pic limitata la posibilitatile de angajare: ori iti deschizi cabinet, ori te angajezi ca psiholog la penitenciar, case de copii, fundatii.
Oricum, nu cred ca e avantajos financiar decat daca ai cabinetul tau.
Orice ai alege, daruire si performanta sa fie, ca restul vin de la sine! Succes!

Răspuns utilizator avertizat
| miriam18 a răspuns:

Depinde de tine daca aceasta facultate vrei sa o faci atunci fa aceasta facultate dar nu prea se cer psihologi nu mai merge acest post