| Iuliana94 a întrebat:

Ce parere aveti despre naveta Ploiesti-Bucuresti in anii de facultate? nu imi pot permite chirie in Bucuresti, asa ca ma gandeam la naveta cu trenul, si am auzit ca este mai convenabil.Dar mai apoi sa imi iau si un job part time sau ceva ce se poate lucra de acasa? Ce parere aveti?

4 răspunsuri:
| BlancaFantasma a răspuns:

Esti sigura ca nu prinzi loc la camin?

| mixxjim a răspuns:

De locuit in Bucuresti exista ca variante si sa stai la o doamna singura care inchiriaza o camera in apartament sau sa mai stai cu o colega intr-o garsoniera sau 4 fete in doua camere, stiu cazuri, si cred ca ajungi cumva mai ieftin decat naveta, chiar daca mergi "cu nasul". de exemplu gasiti apartament cu 2 camere de inchiriat la 200 de euro, 4 fete inseamna 50 de euro pe persoana, adica 2 milioane si putin, la tren cat ai da, 20 de zile de mers la scoala, dus-intors? ar trebui sa dai cam 10 ron pe zi dus-intors sa fii la nivelul chiriei, nu stiu cat e trenul, fa tu socoteala. plus ca ai economisi timpul de pe drum. eventual faci naveta in primul an si poate-ti gasesti job chiar in Bucuresti, si atunci o sa ai cu ce plati o chirie si nu mai faci naveta. succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prea mult timp pierdut! Cel putin 2 ore pe zi, ca in mai putin de o ora nu ajungi dimineata, in trafic mare, in nici un loc din Bucuresti, plus ca mai conteaza si orarul trenurilor. Cred ca si microbuzele tot cam o ora fac pana in Bucuresti. Not good!

| zxzx a răspuns:

Depinde, daca faci naveta nu prea mai poti avea si un job, poate ceva usor daca ai relatii sau un job din asta fotograf, web desingrt, etc....totusi la un jobpart time trebuie' sa stai macar 4 ore cred, ca nu te tine o ora pe zi.

Nuveta e cea mai buna solutie pentru inceput si apoi vezi cum merg lucrurile.