| DanMaharajah a întrebat:

Ce poti face dupa ce termini facultatea de medicina in afara de rezidentiat si sa devii medic?
Poti sa mai lucrezi si altceva?
Sau poti sa devii cercetator stiintific?
Sau ce mai poti face?
Funda!

4 răspunsuri:
| Furnicuta000 a răspuns:

Nu se poate fara rezidentiat pentru ca rezidemtiatul face parte practic din procesul educational. Dar cei care nu vor sa se streseze prea tare fac rezidentiat in medicina de familie ca dureaza mai putin si e mai lejera aceasta meserie, adica daca vin pacientii la tine si nu stii sa ii ajuti doar le dai trimitere la un medic specialist. Doar ca dezavantajul ar fi ca e multa hartogaraie

| Floridori a răspuns:

Pentru cercetare medicala ai nevoie nraparat de un doctorat.La fel si pentru a fi profesor universitar.
In rest, pentru a profesa ca si medic, iti trebuie rezidentiatul pe specializarea aleasa de tine.

| isemilia a răspuns:

Poti face un doctorat si sa devii profesor universitar. (bine, in Romania trebuie sa ai 5 premii Nobel, 10 carti publicate, 5 operatii inventate si macar 17 spitale construite ca sa ajungi profesor universitar. Serios vorbind, se analizasera niste castigatori ai unor premii importante (la nivel global, nu national) din mai multe domenii si peste 85% nu indeplineau cerintele de a fi profesori universitari in Romania asa ca...) Da, presupun ca te poti ocupa si de cercetare. Eventual si ministru al sanatatii sau alte functii de acest tip. Poate chiar si sa scrii diverse carti in legatura cu medicina. (manuale despre o anumita ramura a sa, culegeri pentru admiterea la facultate etc)

| DanMaharajah explică:

Dar poti face facultatea in Romania si doctoratul in alta tara(cum ar fi sua)?
Chiar vreau sa contribui la dezvoltarea stiintifica a medicinii, nu doar sa tratez pacienti