| AlexLol900091 a întrebat:

Facultatea de medicina din cadrul Universitatii Transilvania din Brasov, este la fel ca cea din bucuresti, iasi.etc? Deoarece vad ca lumea nu o ia in considerare si nu inteleg, adica dupa 6 ani tot medic generalist devii, nu?
Si mai am o nelamurire, dupa cei 6 ani de studiu la medicina poti pleca in afara pentru rezidentiat?

Răspuns Câştigător
| pufyy a răspuns:

Nu prea pot sa te lamuresc pentru ca am doar 15 ani,insa am auzit ca,de fapt asa e, facultatile au fost impartite pe categorii : categora A, B, C...
iar aceasta din brasov nu intra in prima categorie ca cea din Bucuresti "Carol davila". deci ai mai multe avantaje daca esti absolvent al unei facultati din categoria A.
iar despre rezidentiat nu iti pot spune prea multe insa am auzit ca'ti poti da rezidentiatul in strainatate.
sper ca ti'am fost de ajutor
big grin
fundita?