| Cippri a întrebat:

Ce presupune meseria de ofiter in politia romana.Mai concret:
Ce face un ofiter sa-si primeasca salariul?

Răspuns Câştigător
| Maioru a răspuns:

Cipriane,eu sunt ofiter (pensie)si am lucrat in cadrul serviciului economic.Ca si in orice facultate,ofiterii se pregatesc si instruiesc si ei in anumite specialitati:circulatie,economic, antidrog, fraude, criminalisti, paza si ordine si sunt destule.Acum ce pot sa-ti spun despre meseria de ofiter,este frumoasa si grea,iubeste dreptatea,apara cetatenii, pedepseste nelegiuirile facute de cei certati cu legea, duc munca de lamurire cu oamenii predispusi la comiterea unor abateri, sprijina oamenii, fac tot ce pot pentru a ajuta oamenii.Cam asta ar presupune meseria de ofiter, in privinta salariului pot sa-ti spun ca ei nu au un program fix, lucreaza 24h din 24h si salariul este secret si motivant. Daca vrei sa devii ofiter asta implica munca si raspundere,dragoste de aproapele tau si nu numai un salariu si o tinuta(haine). Trebuie sa fii un exemplu in societate, o anumita conduita, moralitate, corectitudine, marinimie si multe altele.Meseria trebuie sa o iubesti ca sa o poti face cum trebuie. Sper ca te-am lamurit.

1 răspuns: