| TheCubeBoy a întrebat:

Ce profil aleg la liceu ca sa devin reporter?
dau funda!

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Poti face orice liceu. Chestia este sa intri la facultatea de specialitate si sa mai ai inclinatie pentru asta.

| VirusS97 a răspuns:

Unii spun mate-info pentru ca poate o sa ai nevoie de informatica (sigur o sa ai nevoie de mult TIC si info big grin ) Altii spun filologie ca sa ai un pic de tangenta, in liceu, cu jurnalismul. (sau na profil de jurnalism, stiinte sociale) Eu cunosc multe persoane care au terminat profil de mate-info web design si acum merg pe jurnalism (chestii cu bloguri, reporter etc.) Acolo inveti ceea ce ai nevoie. De ex: site-uri web, photoshop, etc. Cu siguranta o sa ai nevoie de chestiile astea pe viitor, ca reporter. La filologie nu inveti asa ceva.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu conteaza asa de mult profilul, dar nu are niciun rost sa te chinui cu matematica, fizica, informatica pentru ca nu le vei folosi la nimic, deci un profil uman e suficient

| OoBunnyoO a răspuns:

Nu conteaza ce profil alegi la liceu. Insa parerea mea ca cel mai bine ti-ar merge fie la stiinte sociale, pentru ca vei invata destule chestii pe zona asta si la facultate, ori filologie (pentru istorie, filofosie si stiintele sociale).
Nu ai deloc nevoie de real. Eu sunt la jurnalism si am facut filologie. Nu te ajuta deloc un profil de mate-info, pentru ca la facultate nu vei face nimic de genul asta. Este vorba de multa informatie si practica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu neaparat mate-info...
Poti sa mergi la filo si apoi faci facultatea de litere si voila...

| Anonim693 a răspuns:

Am cativa prieteni la jurnalism si toti au terminat mate-info. Un profil de real ai nevoie.

| xBrokenArrow a răspuns:

Verisoara mea a dat la jurnalism. Si a facut SN. Deci, stiinte naturale.