| Heidi_3024 a întrebat:

Ce profil de liceu sa aleg? Mate-info sau stiinte ale naturii? Nu m-am decis ce facultate sa urmez...nu sunt nici foarte buna la matematica..si de aceea ma gandeam sa aleg stiinte ale naturii. Dupa ce termin acest profil pot urma orice facultate, precum in cazul profilului mate-info?

2 răspunsuri:
| flavius01 a răspuns:

Da, desigur ca poti! happy Ambele sunt reale, deci faci toate materiile (nu ca la filo unde nu mai faci fizica, bio, chimie, etc din clasa a 11-a). Pe de alta parte, daca nu iti place matematica, ai putea sa alegi profilul de stiinte. Exact in aceeasi dilema am fost si eu si nu regret ca am ales stiintele. Gandeste-te ca la mate-info o sa faci foarte multa mate (care nu prea iti place) si info care nu e prea departe de matematica si e grea de tot. La stiinte in schimb, o sa faci mai multa biologie (ma gandesc ca iti place mai mult biologia, e o materie frumoasa si nu prea grea), chimie (relativ ok as zice eu daca inveti) si sa zicem si fizica care da, este un pic mai grea, dar cu putin efort totul se poate. In plus, gandeste-te ca la bac, daca mergi la mate-info, tu ai da pe nivelul M1 adica cel mai greu, in timp ce la stiinte ai da pe nivelul mai usor, M2 care nu-ti va fi prea greu daca matematica nu este materia ta favorita. Eu sincer, iti sugerez sa urmezi stiintele naturii.

| tp a răspuns:

Si la stiintele naturii se face matematica destul de multa, da accesntul se pune pe chimie, biologie si fizica, nu lasa o materie sa te impiedice sa alegi specializarea pe care ti-o doresti.