| Okin14 a întrebat:

Daca dupa liceu vreau sa urmez medicina ce profil ar trebui sa aleg pentru a fi suficient de pregatita?
La inceput ma gandeam la stiinte ale naturii, dar am auzit ca nu prea se mai invata bine acum
Si as opta pentru mate-info.
Ce profil ar fi cel mai bun?

8 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Te-ai gandit si ai auzit bine.

| KaterinaРомановский a răspuns:

Nici una! Mergi pe un liceu sanitar!
Bafta!

| theodorafemme2001 a răspuns:

Mate-info sau bio-chimie.

| chioscuta a răspuns:

Du-te si tu la un liceu sanitar.

| SpookyKid a răspuns:

Cel ai bun ar fi sa gasesti un profil de bio chimie(stiinte ale naturii) la un liceu cat de cat bun si chiar daca se zice ca nu se invata tot este mai bine pentru medicina decat la mate info.La mate-info inveti cate putin din toate, deci acolo iti formezi cam cel mai bine cultura generala dar nu are nii un rost sa te duci acolo daca vrei la medicina

| Figgernaggot a răspuns:

Initial ai optat foarte bine. La stiintele naturii faci mult mai multe ore de bio si chimie. Eu am fost la mate info si am avut din a 9-a pana in a 12-a numa o ora de chimie pe saptamana.

| Figgernaggot a răspuns:

Nu depinde de profil depinde de colectiv, profesori si scoala cat de bine se lucreaza la clasa. Deci eu te-as sfatui sa mergi la stiinte. Si eu invat acum pentru medicina si mi-e foarte greu la chimie pentru ca nu am facut nimic in 9-12

| addryanboss a răspuns:

Cel mai bine ar fi cu stiintele naturi pentru ca acolo faci cea mai multa biologie si chime, dar si la mate-info e o optiune eu sunt la acest profil numai ca cu intensiv informatica si nu ma plang ca facem prea putina biologie sau chimie, 2 ore de chime si 2 de biologie pe saptamana, dar diferenta se face din clasa a 10/11 cand nu o sa mai avem asa multe ore de chime/biologie pe cand la stiine din clasa a 11 nu o sa mai faci de loc info.
Sper sa faci alegerea corecta!