| andraandr a întrebat:

Buna! Sunt clasa a 8a și mă gândeam la faza cu liceul. Mie mi-a plăcut matematica dintotdeauna și,fara sa stau pe gânduri,am zis de la început că vreau sa urmez un profil real. Acum m-am gândit puțin și la cariera mea din viitor. Descoperindu-mi pasiunea,am decis că vreau sa lucrez pe domeniul psihologiei. Din câte știu eu, pentru aceasta cariera, ar trebui sa urmez profilul științe-sociale, unde am auzit că se fac 2 ore de mate și 4 de română,adică e un liceu uman. Nu vreau sa înțelegeți că sunt total paralela cu română,mă descurc destul de bine și acolo,undeva între 8, 5-9,dar nu-mi convine deloc faptul că trebuie sa urmez un profil uman și să fac foarte putina matematica. Acum... întrebarea mea: dacă urmez un profil real(precum cel de mate-info) pot da la o facultate de psihologie, iar de acolo sa-mi urmez visul sau este mai bine sa urmez profilul științe-sociale pentru a-mi merge mai bine la facultate?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

De la profilul real poti merge fara probleme la orice facultate

| Nirvanaaa a răspuns:

Părerea mea e sa urmezi ce profil vrei la liceu. Ceea ce înveți in liceu nu te ajuta la mare lucru când ajungi la facultate. Așa că fă ce profil îți place. Și prinde bine mate-info. Matematica e pe logica și o sa te ajute și la psihologie sa ai mintea formată pe așa ceva.

| Dragobeta a răspuns:

Poti face profil real si sa dai la psihologie. Vezi numai daca nu trebuie sa te pregatesti la un obiect in plus fata de ce inveti in scoala.

Felicitari pentru matematica!
Succes in continuare!