| aneurysmmmah a întrebat:

Salut tuturor! happy Sunt in clasa a VIII a si as vrea sa va intreb ce profil sa aleg (adica parerea voastra cam ce ar fi)? Imi place foarte mult matematica, romana, engleza, biologia, sportul, geografia, informatica si desenul.

10 răspunsuri:
| WhiteLife a răspuns:

Te sfatuiesc sa te duci la mate info. Este un profil bun, iar avantajul este ca iti va fi mai usor sa intri la orice facultate (la facultati nu conteaza profilul pe care l-ai ales, dar acest profil iti face mintea sa mearga mai repede). Daca ai alege sa te duci pe un profil de filologie si vei vrea sa faci o facultate de informatica, iti va fi foarte greu, dar daca te duci la mate-info poti urma mult mai usor ce facultate vrei. Plus ca daca te descurci la mate ar fi pacat sa nu mergi mai departe pe ea.

| aneurysmmmah explică (pentru WhiteLife):

Mersi pentru sfat! Sunt foarte buna la mate, romana si engleza, ba chiar is preferatele mele. Nu pot sa aleg dintre ele. Imi place sa citesc foarte mult, mai ales in engleza.

| WhiteLife a răspuns (pentru aneurysmmmah):

Pai BAC-ul la romana il vei da indiferent de profil, iar la engleza presupun ca la fel (daca asa alegi). Iar daca reusesti sa iti organizezi bine timpul vei putea usor sa citesti vreo 2 carti pe luna si la mate-info.

| aneurysmmmah explică (pentru WhiteLife):

Mersi!winking Ma mai gandesc...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă nu știi ce vrei să faci după liceu, cel mai bine ar fi să mergi la real pentru că faci în continuare toate materiile și ai mai multe posibilități decât dacă mergi la uman, unde nu mai faci deloc mate, fizică, chimie din a 11-a. Aici ai de ales între mate-info și științele naturii. La mate-info e mai greu decât la științele naturii, dar asta depinde și de cât te descurci la materiile de profil.

Dar dacă vrei să urmezi ceva, să zicem, istorie, geografie, litere, drept, ar fi mai bine la uman. Și aici, ai științe sociale (istorie, geografie etc.) și filologie (limbi).

Despre liceele vocaționale nu știu prea multe, dar dacă vrei să mergi pe asta ar trebui să te dedici talentului pentru că altfel nu prea are rost.

Există și varianta de a merge pe un profil ușor și în timpul liceului și să recuperezi ce se face pe un alt profil, în ritmul tău și după să dai unde vrei.

| aneurysmmmah explică (pentru anonim_4396):

Stiu dar cum trec dibtr-o clasa intr-a alta, orele de romana si engleza scad. La filo si la stiinte sociale vice-versa. Nu pot alege. SI chiar imi place sa citesc, mai ales in engleza, cateodata si in franceza.

| anonim_4396 a răspuns (pentru aneurysmmmah):

Există bilingv și intensiv pe o limbă (cel mai mult engleză) unde se păstrează numărul de ore. La real scad orele de română în a 10-a la de la 4 la 3.

Nu prea se face literatură la limbi străine, mai mult înveți să vorbești limba. Și nu te oprește nimeni să citeși în engleză, indiferent la ce profil ești.

| aneurysmmmah explică (pentru anonim_4396):

Mersi! happy Poate aleg bilingv engleza, dar nu vreau sa pierd matematica.

| ionelafrumi a răspuns:

Buna. Nu vreau sa te influentez. Iti explic doar cum stau lucrurile. Momentan orice profil ai face nu conteaza prea mult pentru facultate. Pentru ca oricum vei ajunge sa faci pregatire. Dar axeaza-te pe ceva ce iti place mult. Daca iti place matematica mai mult ca celelalte du-te pe mate-info, daca iti place biologia sau chimia du-te pe stiintele naturii, daca iti place romana sau engleza sau poate chiar amandoua du-te pe filologie. Daca iti place sa desenezi, iti plac lucrurile abstracte du-te pe arte. Sunt multe variante. Depinde de ce iti doresti tu sa fi. Gandeste-te ce iti place mai mult. Totul va fi bine. Bafta la examen

| aneurysmmmah explică (pentru ionelafrumi):

Tot nu stiu ce sa aleg pentru ca matematica, romana si engleza sunt preferatele mele, nu pot sa aleg dintre ele. Dar mersi pentru sfatul tau! happy