| Random777 a întrebat:

Hey. Nu stiu ce profil sa aleg. Imi place mate,fizica cat de cat,chimia si biologia mai deloc.Ma atrage romana,engleza,germana nu prea, iar istoria si geografia sunt neutre. Ce sfat mi ati da?

5 răspunsuri:
| Ofiintă a răspuns:

Dacă îți place mate, optează pentru un liceu teoretic cu profil: mate-info sau științele naturii.
La profile precum filologie sau stiinte sociale nu faci mate decât foarte puțin, prin urmare nu cred că o să îti placă.
Cred că este mai bine dacă optezi pentru un profil real, ai mai multe variante pe urmă.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Eu, cum o sa recomand mereu, zic sa stiinte ale naturii big grin Este undeva la mijloc, de unde poti sa te indrepti spre aproape... orice directie dupa.

Bafta! ^_^

| Nirvanaaa a răspuns:

Având in vedere ca nu îți place biologia mai deloc, recomand profil real specializarea matematica-informatica.

| Anuket a răspuns:

Nu contează, ai aceleași variante orice alegi. Mergi unde crezi că-i mai bine, înveți ce-ți place mai mult și ce te ajută la admitere pentru facultate că sigur va fi cu examen. Doar dacă mergi pe dosar poate conta să faci unele materii, dar asta diferă de la o facultate la alta.
Eu sunt pro mate-info, dar nu încurajeaz dacă asta înseamnă chinuri pentru a trece la materiile de specializare.

| wolfves a răspuns:

Gandeste-te bine ce meserie ti-ar placea sa ai, eu am fost la un liceu cu profil total diferit de cel de la facultate si imi e foarte greu. Mai bine sa alegi de acum profilul bun.