| Pop_Diana_2002 a întrebat:

Ce profil sa aleg intre vocational si filologie pentru a putea merge la Academia de politie?

Răspuns Apreciat de Editori
| Adry05 a răspuns:

Filologie, se pune accentul exact pe materiile care-ti trebuie la admitere: istorie, romana si engleza.
Iti recomand daca ai sa mergi pe un profil filologie bilingv engleza. Ai mai multe ore de engleza pe saptamana (6 fata de 4) care nah, fac o diferenta.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este bun un profil de filologie, te va auta la admitere.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Citeste asta: http://www.academiadepolitie.ro/......202017.PDF
Depinde la ce facultate dai. La pompieri de exemplu (tot in Academia de Politie este) se da din matematica fizica.

| OMFGConrad a răspuns:

Filologie, te ajuta la probele de la limba română, limbă engleză și istorie.

| DrowRanger a răspuns:

Filologie,fiinfca vei da examen din romana, istorie si engleza la academie

| Fp_Filip_1998 a răspuns:

Eu unu as merge pe vocational. Pentru academia de politie trebuie sa dai niste probe sportive drastice, te ar ajuta foarte mult pregatirea care se face la un sport. Oricum indiferent de ce vei alege eu iti urez succes!