Întrebare recomandată | Nueimportant a întrebat:

Ce profil ar trebui sa aleg la liceu pentru a da dupa la Academia de Politie?

21 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Chiar nu conteaza profilul ci ce faci dupa. Din cate stiu eu la Academie dai admitere din sport, romana si engleza asa ca poate ti-ar folosi o filologie.

| lavinia148 a răspuns:

Nu conteaza profilul. Poti alege ceva care te avantajeaza si, avand in vedere ca sai examen la romana si istorie, poti opta pentru filologie sau pentru stiinte sociale. Nici mate-info nu strica. Cunosc pe cineva care a fost la mate-info si acum a absolvit Academia de Politie si a fost sef de promotie. big grin

| ElenaSA a răspuns:

Orice profil.Dar pentru ca dai la admitere Istorie si Romana ai putea sa dai la Filologie si Stiinte sociale.Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ştiinţele naturii. Pe bune, chiar s-a ajuns în situaţia în care e nevoie să întrebi nişte străini aşa ceva?!

| gingergirl1 a răspuns:

La filologieee!
Si eu vreau sa dau la politie si diriginta mea ma sfatuit sa dau la filo,pentru ca trebuie sa stii romana(mai ales gramatica),isorie si tot ce ce mai face pe acolo, limbi straine etcwinking
Dar bineinteles ca acum poti sa faci pe orice profil chiar si pe mate info laughing Daca iei BAC-ul poti sa dai LA ORICE FACULTATE VREI! Nu conteaza, dar de exemplu nu poti sa termini liceul pe filo si pe urma sa dai la medicina pentru ca nu faci fatawinking La medicina trebuie sa stii MULTA chimie, mate, bio si fizica iar la filo aceste materii nu prea se mai fac in ultimiii doi ani happy
Oricum succes!big grin

| Daalalifnuunalif a răspuns:

Buna, pararea mea este ca, cred ca ar trebui sa dai la un liceu bazat mai mult pe teorie, unde se bazeaza mai mult pe legi, pe constitutie, pe baza rutierei. Deci mai mult pe baza legislatiei. Bafta!

| ZaraZaraPerlin a răspuns:

Ştiinţele naturii

| Onixuţa a răspuns:

Hey!
Orice profil!
Poţi chiar să te duci la Colegiul Militar. Sunt 3 in ţară.
Caută pe inernet Colegiul Militar(unul e la Campulung Moldovenesc) restul nu mai ştiu.
Alegerea este a ta. Sunt avantaje si dezavantaje.
Poti oriunde iti doresti!
Bye-bye.

| Nueimportant explică (pentru Onixuţa):

Pai eu initial acolo am vrut, dar mi s-a spus ca dupa liceu esti obligat sa dai la Academia Militara, nu e adevarat?

| stefyyyy a răspuns (pentru Onixuţa):

Si cel de la Breaza parca.

| PerfectLoveDrivesOutFear a răspuns:

Undeva intre filologie si stiinte sociale.

| stefyyyy a răspuns:

Iti trebuie multa istorie deci ar fi indicat stiinte sociale.Vei face 3 ore de istorie, 4 ore de romana, 3 ore de engleza, 2 ore de logica, 2 franceza, 2 matematica, 2 geografie, 1 latina, 2 fizica si una chimie(pana in clasa a10a) 1 biologie, 2 TIC, 1 sport, 1 muzica, 1 desen, 1 religie si in clasa a10a se face si psihologie.E un profil avantajos pentru ca daca te razgandesti intre timp te poti duce la mai multe facultati dupa aceea. Oricum consider ca pentru politite profilul asta este cel mai indicat. Tezele le vei da la romana, istorie/geografie, engleza si logica.Si la BAC dai romana, istorie si o materie la alegere. Sper ca te-am ajutat.

| disa a răspuns (pentru stefyyyy):

La filologie ajungi intr-a 11-a sa faci, datorita eliminarii stiintelor reale ore suplimentare (optionale se numesc mai nou, desi materia care o preda profesorul e tot pentru bac) de romana, istorie, geografie, limba. Am ajuns sa fac 5 ore de romana pe sapt, 4 de istorie, 3 de geografie si 6 de limba(am fost profil bilingv); nu mai mentionez de cele 2 ore de latina si 2 de sport.

| YoVyLLy a răspuns:

Poti sa mergi la orice profil.

| Northwind a răspuns:

Bună! Filologie/Colegiul militar liceal. Dar din moment ce termini cele 12 clase, sunt aproape sigură că poți de la orice profil.

| chakra8 a răspuns:

Profilul "Pistolari" sau "Multa Cultura Generala Specifica Politistilor".

| izabela202020 a răspuns:

Orice profil nu conteaza!

| Xella1234 a răspuns:

Pai ar trebui sa alegi ori Stiinte naturale ori Mate-Info, dar cred ca Mate-Info ar fi mai indicat...

| redgirl19 a răspuns:

Orice rofil.

| aabbccddeeffgghhiijjkkllmm a răspuns:

Nu conteaza profilul de la orice profil poti sa dai

| Maria_Ionescu_1975 a răspuns:

Limba romana