| fixy a întrebat:

Ce sa aleg intre faculatate de farmacie sau medicina generala. Dati-mi un sfat cei care eu constinte in domeniu. MERSI

3 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună!
Eu îţi recomand Facultatea de Medicină Generală deoarece atunci când o vei termina vei avea mai multe posibilităţi spre a alege o profesie.
Succes pe mai departe!

| mixxjim a răspuns:

Depinde cat de bine stai financiar si cat timp vrei sa petreci invatand din greu. Facultatea de medicina este foarte scumpa, atat ca taxe oficiale, dar si alte cheltuieli aferente cumpararii de materiale de studiu - atlase anatomice, manuale etc pe parcursul facultatii, toate fiind foarte scumpe. Dupa cei 6 ani de facultate trebuie sa faci si un rezidentiat, cel mai mic fiind 2 ani pe medicina de familie si cel mai mult parca 6, pe neurochirugie, in medie cam 4-5 pentru specilizarile celelalte. Deci deja sunt vreo 10-11 ani de invatat enorm si de cheltuieli foare mari. Presupun ca stii ca salariile sunt foarte mici la inceput iar de invatat de fapt inveti toata viata - asta daca chiar iti pasa de tine, de profesia ta si de pacientii tai.
Farmacia este mai putin costisitoare, dureaza doar 5 ani facultatea dupa care intri intr-un regim privat unde salariile sunt mai bune decat cele ale medicilor cu acelasi nr. de ani de vechime. Important insa este sa-ti placa ce faci, altfel o sa suferi toata viata facand ceva ce nu-ti place, ba mai sufera si altii daca alegi medicina si nu o faci cu pasiune si cu seriozitate ci doar pentru niste bani.

| xBya a răspuns:

Farmacia e pentru aia mai incompetenti asa. Daca te crezi in stare si ai aptitudini, alege medicina. Dar asta presupune s-a cam uiti de timpul liber.