| Ramona2020 a întrebat:

Ce salariu are o asistenta de farmacie absolventa a unei scoli postliceale? Dau funda big grin

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Ai mai pus o intrebare, te gandesti daca sa faci 4 ani sau 5 ani este?
In opinia mea as desfiinta postlicealele, ce e aia, ori farmacista ori deloc, evident ca si salariile sunt diferite!
Facultatea adevarata de farmacie este la fel de grea precum Medicina!

| CodrutElian1990 a răspuns:

Am citit prostia unui neofit in materie: ca ce ne mai trebuie asistent de farmacie. E la fel cum ai spune ca ce ne mai trebuie asistenti in spital, policlinici, cabinete medicale: ori medici, ori de loc.
Farmacistul are competenta lui, asistentul de farmacie asisderea. O farmacie nu poate functiona fara farmacist, dar nici nu este necesar sa faci facultatea de farmacie 5-6 ani pentru ca sa vinzi medicamente intr-o farmacie sau drogherie. Conostintele pe care trebuie sa le aiba farmacistul sunt net superioare fata de cele ale asistentului, dar nu toate sunt necesare asistentului pentru a vinde medicamente. Daca ne documentam, ne dam seama ce invata un farmacist si ce invata un asistent de farmacie. Postliceala de asistent de farmacie este de 3 ani, nu de 4 ani.

| aditimus a răspuns:

Care sunt salariile pentru cei care finalizează studiile unei școli postliceale?

Un asistent medical principal câștigă 3.900 lei, un asistent medical neîncadrat ca principal are 3.750 lei, iar un debutant are 3.700 lei.

Cifrele pentru celelalte cadre medicale, însă de data aceasta pentru cele cu studii medii, sunt: tehnician dentar principal – 3.850 lei, tehnician dentar – 3.700 lei, tehnician dentar debutant – 3.610 lei, soră medicală principal – 3.750 lei, soră medicală – 3650 lei, iar sora medicală debutant – 3.610 lei.

Un autopsier cu studii medii câștigă 3.650 lei, iar un debutant are 3.610 lei.

https://medijobs.ro/blog/salariile-medicilor-si-ale-asistentelor-in-2019

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru aditimus):

Fata a intrebat de asistent de farmacie. Acestea nu intra in randul asistentelor medicale.
Cea ce este trecut in Legea 153/2017 - pe care o indici in site este pentru functiile platite din fondurile publice, adica de la buget.
Dar cum majoritatea farmaciilor sunt private, iar in cele de stat se intra cu PCR, salariile asistentelor de farmacie si farmacistilor depinde de politica salariala a fiecarui lant de farmacii sau farmacie individuala.